Θεσσαλονίκη: Τίτλος στα διπλά για τις αδελφές Παναγιωτίδου

Αλεξάνδρα και Λυδία Παναγιωτίδου κατέκτησαν τον τίτλο στα διπλά στο διεθνές τουρνουά U-16 (κατηγορίας 3) της Tennis Europe που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στα γήπεδα Les Raquettes Academy στη Θεσσαλονίκη

Οι αθλήτριες του Μάριου Μιχαηλίδη κέρδισαν στον τελικό του Σαββάτου τις Ελένη Χατζηαβραάμ και Μυρτώ Πρωιμάκη με 6-4, 2-6, 10-6 φτάνοντας στον τίτλο

σημειώνοντας συνολικά στο τουρνουά 4 νίκες με 8-2 sets και 61-40 games

Λίγε ώρες νωρίτερα η Αλεξάνδρα Παναγιωτίδου, μετά από μια ακόμα μεγάλη εμφάνιση, επικράτησε και μάλιστα με ανατροπή, της Βουλγάρας και Νο3 του ταμπλό, Μπριγιάνα Ιβάνοβα με 2-6, 6-1, 6-2 εξασφαλίζοντας μια θέση στον τελικό του τουρνουά.

Την Κυριακή (19/3) η αθλήτρια του Ομίλου Αντισφαίρισης Θεσσαλονίκης θα αντιμετωπίσει τη Σέρβα και Νο2 του ταμπλό Στέλα Τζίμοβιτς, η οποία επικράτησε της Βουλγάρας Ελεονόρα Τόνεβα με 6-7(3), 6-0, 6-0.

Θυμίζουμε ότι η Παναγιωτιδου έχει αποκλείσει ήδη την Νο1 του ταμπλό Γκάλα Ιβάνοβιτς, αλλά και τη Νο3 του ταμπλό Μπριγιάνα Ιβάνοβα.

Ημιτελικά – Σάββατο 18 Μαρτίου

Αλεξάνδρα Παναγιωτίδου (Ελλάδα) – Μπριγιάνα Ιβάνοβα (Βουλγαρία) 2-6, 6-1, 6-2Στέλα Τζίμοβιτς (Σερβία) – Ελεονόρα Τόνεβα (Βουλγαρία) 6-7(3), 6-0, 6-0