Σαρωτικός Νόβακ Τζόκοβιτς (vids)

Θετικών αποτελεσμάτων συνέχεια για τον Νόβακ Τζόκοβιτς στη Ρώμη. Ο Σέρβος ήταν εξαιρετικός στον δεύτερο αγώνα του στο Internazionali BNL d’Italia και πήρε εύκολα την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο 18 φορές πρωταθλητής grand slam κέρδισε τον Ακεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα με 6-2, 6-1, σε έναν αγώνα που διήρκησε μόλις 71 λεπτά.

Στο 1ο σετ του παιχνιδιού, ο Νόλε ήταν καταιγιστικός.

Μπορεί να δέχθηκε break μόλις στο 1ο game,

όμως αυτό δεν τον πτόησε. Έσπασε τρεις φορές το σέρβις του αντιπάλου του στη συνέχεια, έχοντας πολύ καλές επιστροφές (12/21, 57%) και κατέκτησε με ευκολία το εναρκτήριο σετ.

Textbook @DjokerNole #IBI21 pic.twitter.com/aeugIXhzts

Tennis TV (@TennisTV) May 13, 2021

Στο 2ο σετ η εξέλιξη ήταν παρόμοια. Το Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο court, έβρισκε απάντηση σχεδόν σε κάθε χτύπημα του 21χρονου Ισπανού και πήρε την νίκη με συνοπτικές διαδικασίες.

A 15th quarter-final in 15 Rome appearances!

Five-time champion @DjokerNole defeats Davidovich Fokina 6-2 6-1 in 70 minutes.#IBI21 pic.twitter.com/zwhzsfIpNQ

Στους “8” του Ιταλικού event θα αντιμετωπίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά, σε μια αναμενόμενα αμφίρροπη μάχη. Ο πρωταθλητής του Australian Open έπαιξε τένις πολύ υψηλού επιπέδου την Πέμπτη και δείχνει να πιάνει ρυθμό την κατάλληλη χρονική περίοδο.