Σαγκάη: Πέρασε στα ημιτελικά ο Ντιμιτρόφ (vid)

Στους “4” καλύτερους του Rolex Shanghai Masters προκρίθηκε ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, κερδίζοντας τον Νίκολας Τζάρι με 7-6(2), 6-4 μετά από μία ώρα και 39 λεπτά αγώνα στο Qizhong Stadium, και περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα σε Αντρέι Ρούμπλεφ και Ούγκο Αμπέρ.

Ο 32χρονος Βούλγαρος, για μία ακόμα φορά, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, κράτησε την ακεραιότητα του service του καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ χρειάστηκε μόλις ένα

break για να επικρατήσει σε ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι με λίγα λάθη (3 αβίαστα και 1 διπλό λάθος για τον ίδιο και 14 αβίαστ, αλλά και κανένα διπλό λάθος για τον Τζάρι).

Ο No18 του ταμπλό ολοκλήρωσε το ματς με 19 winners και 11 άσους, είχε 80% σε κερδισμένους πόντους πίσω από το 1ο service (45/56) και 67% στο 2ο service, τις λίγες φορές που το χρειάστηκε (4/6). Δε χρεισάστηκε να σώσει ούτε ένα BP, ενώ εκμεταλλεύτηκε τη 1/5 ευκαιρίες του για break.

Αναφορικά με την εξέλιξη του ματς, το πρώτο μέρος κρίθηκε στο tie-break, καθώς αμφότεροι δεν έκανα λάθη από το service τους (6-6). Μετά από 8 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα, ο Βούλγαρος έκανε το πρώτο βήμα για τη νίκη, επικρατώντας με επιμέρους σκορ 7-2 (7-6(2).

Στο 2ο και τελευταίο set, μέχρι το 6ο game επικρατούσαν οι απόλυτες ισορροπίες (3-3), όμως στο αμέσως επόμενο ο Ντιμιτρόφ έχασε διπλό BP, ανέκτησε το αβαντάζ και εν τέλει πήρε το προβάδισμα (4-3).

Με love service game μεγάλωσε την απόσταση (5-3), και με άψογη διαχείριση έφτασε στη νίκη (6-4), που τον στέλνει για 9η φορά σε ημιτελικό ενός 1000αριού τουρνουά, αλλά και πρώτη μετά το Μόντε Κάρλο του 2022, για να διεκδικήσει την 2η πρόκρισή του σε αντίστοιχο τελικό.

No looking back @GrigorDimitrov defeats Jarry 7-6(2), 6-4 to reach his ninth Masters 1000 semi-final.#RolexShanghaiMasters | @SH_RolexMasters pic.twitter.com/eCvVhAAg3H