Σαν σήμερα 01/09

12:10 1/9/2019 - Πηγή: Tennis24

Η στήλη “Σαν σήμερα” παρουσιάζει τα σημαντικότερα γεγονότα στο τένις που διεξήχθησαν σαν σήμερα 1η Σεπτεμβρίου

1 Σεπτεμβρίου 1994

Το τελευταίο του επαγγελματικό ματς σε ηλικία 34 ετών θα δώσει ο Ivan Lendl, επονομαζόμενος και Ιβάν ο Τρομερός, στον 2ο γύρο του US Open απέναντι στον Γερμανό Bernd Karbacher.

Ο μεγάλος Τσεχοσλοβάκος θα αναγκαστεί να εγκαταλείψει στο 3ο σετ μετά από 1 ώρα

και 48 λεπτά ενώ ήδη βρισκόταν πίσω στο σκορ με 4-6, 6-7, 0-1 εξαιτίας πόνων στην πλάτη. Ο Lendl στο 2ο σετ είχε απωλέσει προβάδισμα 5-0 στα σετ και συνολικά 9 set points. Το US Open δε θα μπορούσε παρά να αποτελεί ιδανικό μέρος για το τελευταίο επίσημο ματς του Lendl μια και το συγκεκριμένο τουρνουά το είχε κερδίσει 3 συνεχόμενες φορές (1985-1987) και ήταν φιναλίστ άλλες 5.

Στις 20 Δεκεμβρίου 1994 ο κάτοχος 8 Grand Slam τίτλων και 94 συνολικά ανακοινώνει επίσημα την απόσυρση του.

The post Σαν σήμερα 01/09 appeared first on Tennis24.