Πρώτος “σκληρός” τίτλος για Μπαέζ (vid)

Ο Σεμπάστιαν Μπαέζ ήταν ο μεγάλος νικητής του τελευταίου τουρνουά προετοιμασίας πριν το US Open, στο Winston-Salem.

Το Νο6 του ταμπλό στο ATP 250 τουρνουά της Βόρειας Καρολίνα, επικράτησε 6-4, 6-3 του Γίρι Λεχέτσκα και πανηγύρισε τον 4ο τίτλο της καριέρας του, δεύτερο συνεχόμενο στο tour και πρώτο σε hard court επιφάνεια.

Ο Μπαέζ προερχόταν από την επική νίκη επί του Μπόρνα Τσόριτς στα ημιτελικά, μετά από 3 ώρες και 19 λεπτά συναρπαστικής

μάχης ενώ ο Λεχέτσκα είχε walk over στα ημιτελικά, λόγω του τραυματισμού του Κόρντα.

Ωστόσο, ο Αργεντίνος δεν έδειξε σημάδια κούρασης στον τελικό και κατάφερε να ελέγξει τα περισσότερα ράλι από τη βασική γραμμή, χτυπώντας καθαρά τη μπάλα.

Κομβική στιγμή στο ματς, την ώρα που ο Μπαέζ σέρβιρε στο 5-4 για να πάρει το προβάδισμα, με τον 22χρονο να σώζει 4 break points του Λεχέτσκα, διατηρώντας το σερβίς του.

Ο Λεχέτσκα προηγήθηκε και στα δύο σετ με γρήγορο break, όμως δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα. Ο 21χρονος Τσέχος, Νο29 του κόσμου, ηττήθηκε και στον δεύτερο τελικό που έχει παίξει μέχρι τώρα στην καριέρα του.