Πρωταθλητής στο Χάλε ο Μπούμπλικ (vid)

Πρωταθλητής στην παρθενική του συμμετοχή στο ATP 500 τουρνουά του Χάλε αναδείχθηκε ο Αλεξάντερ Μπούμπλικ, που επικράτησε στον σημερινό μεγάλο τελικό του Αντρέι Ρούμπλεφ με 6-3, 3-6, 6-3, έπειτα από μία ώρα και 35 λεπτά αγώνα.

Ο 23χρονος Καζάκος κατάφερε να επικρατήσει σε ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι με λιγοστά ρίσκα, σπάζοντας το service του No7 του κόσμου μόλις δύο φορές, ενώ ολοκλήρωσε το ματς μετρώντας 42 winners, 14 αβίαστα

λάθη, 21(!) άσους, αλλά και μόλις 11 διπλά σφάλματα.

Αντίθετα, ο φιναλίστ στο Χάλε το 2021 συμμετείχε για 4η φορά στη διοργάνωση, και πραγματοποίησε μία αρκετά καλή πορεία, στο δρόμο της δικής του προετοιμασίας για το 3ο Major της χρονιάς στο Λονδίνο, το Wimbledon (3-16/7).

Ολοκλήρωσε τον τελικό με 11 άσους, 2 διπλά σφάλματα, έσωσε 4/6 BP, ενώ σημείωσε 23 winners και μόλις 4 αβίαστα λάθη. Στον 25χρονο Ρώσο στοίχισε το νωθρό ξεκίνημα στο decider, και το break που δεν κατάφερε να απαντήσει.

Για τον νέο πρωταθλητή του Χάλε, ήταν ο 3ος τελικός σε γρασίδι, και ο πρώτος που κερδίζει μετά τους δύο χαμένους στο Νιούπορτ (2019, 2022), αλλά και ο 9ος συνολικά στην καριέρα του. Πρόκειται για μία αξιοσημείωτη επιτυχία για τον No48 του κόσμου, που αναμένεται να “σκαρφαλώσει” κι’ άλλο στην παγκόσμια κατάταξη.