Νίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει ο Νόλε – VIDEO

22:18 7/8/2018 - Πηγή: Tennis24
Ο Νόβακ Τζόκοβιτς στην επιστροφή του στο Tour μετά την κατάκτηση του Wimbledon πριν λίγο καιρό, δεν εντυπωσίασε, όμως επιβλήθηκε του Βόσνιου Μίρζα Μπάσιτς στον 1ο γύρο του Rogers Cup, στο Τορόντο του Καναδά, μετά από δυο κλειστά σετ!

Δεν αντιμετώπισε τον Χιόν Τσανγκ τελικά ο Νόβακ Τζόκοβιτς, στην πολυαναμενόμενη επιστροφή του στην ενεργό δράση

μετά την κατάκτηση του τίτλου του στο τρίτο Grand Slam της χρονιάς πριν λίγες ημέρες.

Ο Σέρβος πρωταθλητής κλήθηκε να υπερκεράσει τον σκόπελο του Lucky Loser Μίρζα Μπάσιτς μετά την απόσυρση του Νοτιοκορεάτη και δυσκολεύτηκε αρκετά είναι η αλήθεια, ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ, μέχρι να πανηγυρίσει την νίκη-πρόκριση.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε με 6-3, 7-6(3) τον Βόσνιο, Νο84 στον κόσμο, μετά από 1 ώρα και 31 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε για 11η(!) σερί φορά στον 2ο γύρο του Rogers Cup στον Καναδά. Εκεί, τον περίμενε ο Πίτερ Πολάνσκι από την Δευτέρα, ο οποίος είχε επικρατήσει του Ματ Έμπντεν στον 1ο γύρο.

Οι δυο τους είχαν “κονταροχτυπηθεί” και το 2009 στο Rogers Cup, και πάλι στο πλαίσιο του 2ου γύρου της διοργάνωσης, με τον Νόλε να επικρατεί δύσκολα τότε στα δυο σετ.

A winning start in Toronto for @DjokerNole!

Tops LL Basic 6-3 7-6(3).#RogersCup pic.twitter.com/vZMeWdZ1mD

Tennis TV (@TennisTV) 7 Αυγούστου 2018

Όσον αφορά στα του σημερινού αγώνα, ο Νόλε κατέκτησε σχετικά ελεγχόμενα το εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης, με το ένα και μοναδικό μπρέικ το οποίο έκανε στο έκτο γκέιμ του ματς (4-2), να είναι αρκετό για να κάνει το 1-0 εν τέλει, με 6-3.

Στο δεύτερο σετ όμως τα πράγματα άλλαξαν, ο Μπάσιτς ανέβασε ρυθμό και πίεσε τον Σέρβο ο οποίος δεν είχε λύσεις και χρειάστηκε την επίπονη διαδικασία του τάι μπρέικ ώστε να πάρει τελικά τη νίκη στα δυο σετ.

Sound on to hear the crowd’s reaction to this incredible point between @DjokerNole and Mirza Basic

Δυο μπρέικ δέχθηκε ο Νόλε στο δεύτερο σετ, μη μπορώντας να διατηρήσει το προβάδισμά του ισάριθμες φορές όταν προηγήθηκε με 4-3 και 6-5 αντίστοιχα, σερβίροντας χωρίς επιτυχία για την νίκη μάλιστα, την δεύτερη φορά.

Τρίτη, 7/8: 1ος γύρος Rogers Cup
Djokovic (Serbia) beat Basic (Bosnia & Herzegovina) 6-3, 7-6(3)
Wawrinka (Switzerland) beat Kyrgios (Australia) 1-6 7-5 7-5
Haase (Netherlands) beat Nishikori (Japan) 7-5 6-1
Khachanov (Russia) beat Krajnovic (Serbia) 6-3 6-2
Querrey (USA) beat Mannarino (France) 6-2 7-5
R. Harrison (USA) beat McDonald (USA) 6-4 6-2
Tsitsipas (Greece) beat Dzumhur (Bosnia) 6-3 7-6(3)
Tiafoe (USA) beat Cecchinato (Italy) 7-6(3) 6-1

ROGERS CUP DRAW | OOP | TV SCHEDULE

Δημήτρης Χαλιάπας

The post Νίκησε χωρίς να εντυπωσιάσει ο Νόλε – VIDEO appeared first on Tennis24.