Νέα μεγάλη εμφάνιση και νίκη για Φριτς (vid)

Μετά την επιβλητική νίκη επί του Νικ Κύργιου στο 2ο γύρο, ο Τέιλος Φριτς ξεπέρασε και το εμπόδιο του Αντρέι Ρούμπλεφ στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της φάσης των “16” την Πέμπτη.

Ο υπερφορμαρισμένος Αμερικανός, κατάφερε να διατηρήσει τη ψυχραιμία του στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές της αναμέτρησης και ολοκλήρωσε τη σπουδαία ανατροπή με 6-7(4), 6-2, 7-5 επί του Ρούμπλεφ, εξασφαλίζοντας το πρώτο χρονικά εισιτήριο για τα προημιτελικά του Cincinnati Masters.

Quarters here he comes @Taylor_Fritz97 notches a 6-7(4) 6-2 7-5 victory over Andrey Rublev

to reach the last 8 for the first time at #CincyTennis pic.twitter.com/Zv9LJpi3WA

Tennis TV (@TennisTV) August 18, 2022

Ο Φριτς έχασε μια ευκαιρία για set point στο σερβίς του Ρούμπλεφ στο 4-5 του εναρκτήριου σετ, με τον Ρώσο να παρουσιάζεται πιο αποτελεσματικός στο tie break, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ.

Η συνέχεια, όμως, ανήκε στον 24χρονο, Νο13 της παγκόσμιας κατάταξης ο οποίος κατέκτησε με άνεση το 2ο σετ και με το break που πέτυχε στο 11ο game (6-5), σφράγισε τη νίκη του μετά από 2 ώρες και 29 λεπτά αγώνα.

Στους “8” του Western & Southern Open, ο Φριτς περιμένει το νικητή του αγώνα Μεντβέντεφ-Σαποβάλοφ.

Ήταν η 35η νίκη του Φριτς στη φετινή, εξαιρετική, σεζόν που πραγματοποιεί (35-13) και η 4η σε έξι αναμετρήσεις με τον Ρούμπλεφ.

CINCINNATI MASTERS MEN’S SINGLES DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (-7h)

The post Νέα μεγάλη εμφάνιση και νίκη για Φριτς (vid) appeared first on Tennis24.