Με Τόμοβα στον 2ο γύρο η Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της για το φετινό Wimbledon επικρατώντας στα 2 σετ της Ζόι Χάιβς, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα.

Λίγο αργότερα η Μαρία έμαθε και την αντίπαλό της για το 2ο γύρο του Λονδρέζικου Slam, η οποία θα είναι η Νο112 Βικτώρια Τόμοβα. Η Βουλγάρα προηγουμένως χρειάστηκε 3 set

για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ντάρια Σαβίλ (Νο98) με σκορ 7-5, 3-6, 7-5 σε 2 ώρες και 40 λεπτά αγώνα.

Σάκκαρη και Τόμοβα έχουν αναμετρηθεί μία φορά στο παρελθόν με την Βουλγάρα να παίρνει τη νίκη στον τελικό του ITF τουρνουά του Στζέγκεντ το 2016. Το ματς τους για τον 2ο γύρο του Wimbledon θα διεξαχθεί αύριο 29/6.

Σε περίπτωση που η Μαρία προκριθεί στον επόμενο γύρο, πιθανότατα θα αντιμετωπίσει την Νο26 του ταμπλό Σοράνα Κιρστέα.

WIMBLEDON MEN’S SINGLES DRAW | WOMEN’S DRAW | OOP (-2h)