Κατρακύλα για Ζβέρεφ και στο Μόναχο (vid)

Η πολύ προβληματική σεζόν του Αλεξάντερ Ζβέρεφ συνεχίζεται και στο BMW Open του Μονάχου.

Ο Νο1 seeded της διοργάνωσης και δις κάτοχος του τίτλου στη γερμανική πόλη, υπέστη ήττα σοκ(;) από τον Ίλια Ιβάσκα με 6-7(5), 7-5, 6-3 και έμεινε εκτός ημιτελικών στο 250ρι τουρνουά της ATP.

Το παιχνίδι έκρυβε εξαρχής κινδύνους για τον 24χρονο Γερμανό κόντρα στον Ιβάσκα που πήρε προ ημερών σετ

από τον Ράφα Ναδάλ στη Βαρκελώνη, ωστόσο, ο Σάσα είχε την κατάσταση στα χέρια του σερβίροντας για το ματς στο 5-4 του δεύτερου σετ.

Εκεί, ήρθε η ολική κατάρρευση του Γερμανού που υπέστη το ένα break μετά το άλλο και τελικά ισοφαρίστηκε ενώ στο τρίτο σετ κυνηγούσε διαρκώς τον Λευκορώσο που τελικά πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της καριέρας του.

Η Γερμανία θα εκπροσωπηθεί στα ημιτελικά του Μονάχου από τον Γιαν-Λέναρντ Στρουφ που κέρδισε έναν αγώνα για γερά νεύρα κόντρα στον Φίλιπ Κραϊνοβιτς, 6-4, 4-6, 7-6(3) και θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Ιβάσκα, ένα βήμα πριν τον τελικό.