“Καρδιοχτύπησε” κόντρα στο Νο430 ο Φριτς (vids)

Μια ανάσα από ήττα-σοκ έφτασε ο Τέιλορ Φριτς στο ντεμπούτο του στο Monte Carlo Masters, στο ματς με τον 25χρονο Μονεγάσκο, Νο430 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, Λούκας Καταρίνα.

Ο Αμερικανός πρωταθλητής του Indian Wells Masters, βρέθηκε πίσω με set, ενώ έφτασε μόλις δυο πόντους μακριά από την ήττα στο tie-break του 2ου set (5-5), ενώ ακόμη κι όταν ισοφάρισε σε 1-1, βρέθηκε πίσω με break στο καθοριστικό κομμάτι του αγώνα (2-4), πριν κερδίσει τέσσερα συνεχόμενα

games και φύγει με νίκη από το court.

Μετά από δυο ώρες και 38 λεπτά μάχης, ο Φριτς, Νο10 του ταμπλό στο Μόντε Κάρλο, επικράτησε του Καταρίνα με 6-7(6), 7-6(5), 6-4 και πήρε το εισιτήριο για τον 2ο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τον Κροάτη, Μάριν Τσίλιτς.

Netflix-worthy scenario avoided @Taylor_Fritz97 digs DEEP to overcome world No.430 Lucas Catarina 6-7(6) 7-6(5) 6-4 in his Monte-Carlo opener!#RolexMCMasters pic.twitter.com/LyVZk7gbqq

Tennis TV (@TennisTV) April 12, 2022

Πρεμιέρα με νίκη πραγματοποίησε ο σταθερά καλός στο χώμα, Λορέντζο Μουζέτι, που κέρδισε τον Μπενουά Περ σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε σε 3ο set.

Ο 21χρονος Ιταλός “απέδρασε” με 6-2, 6-7(4), 6-2 μετά από δυο ώρες και εννέα λεπτά αγώνα, “σφραγίζοντας” το πολύ ενδιαφέρον ραντεβού του στους “16”, με τον Νο6 του ταμπλό, Φίλιξ Οζέρ Αλιασίμ.

Καλές νίκες πανηγύρισαν και οι Πέδρο Μαρτίνεθ, Ντάνιελ Έβανς. Ο μεν Ισπανός, απέκλεισε τον Νο48 τενίστα του κόσμου, Ούγκο Αμπέρ, με 6-4, 7-6(5), ο δε Βρετανός επιβλήθηκε του Μπενζαμέν Μπονζί (Νο63) με 6-0, 7-6(4).

Keep calm and carry on @lorenzomusetti_ gets through a topsy-turvy contest against Paire 6-2 6-7(4) 6-2 for his first #RolexMCMasters win! pic.twitter.com/IFXwDZOiVf

MONTE CARLO MASTERS SINGLES DRAW | DOUBLES DRAW l OOP (-1h)

The post “Καρδιοχτύπησε” κόντρα στο Νο430 ο Φριτς (vids) appeared first on Tennis24.