Ηττήθηκε μετά από θρίλερ η Βαλεντίνη

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου δεν μπόρεσε να πάρει 2η συνεχόμενη νίκη στο προκριματικό ταμπλό του Kremlin Cup στη Ρωσία και είπε αντίο στη διοργάνωση…

Το πάλεψε μέχρι τέλους, όμως δεν κατάφερε να κάνει το βήμα παραπάνω η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και να προκριθεί στον 3ο προκριματικό γύρο του Kremlin Cup της Μόσχας.

Η Βαλεντίνη γνώρισε μια πολύ πικρή ήττα από την Ιταλίδα Τζούλια

Γκάτο Μοντικόνε, μετά από 2 ώρες και 46 λεπτά σπουδαίας μάχης, που βρήκε νικήτρια τη Νο188 τενίστρια του πλανήτη, με σκορ 6-3, 5-7, 7-6(4).

Αν και προηγήθηκε με μπρέικ (0-2) στο τρίτο και καθοριστικό κομμάτι του αγώνα, η Βαλεντίνη δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμά της και έχασε στις λεπτομέρειες τη 2η σερί της νίκη στον θεσμό.

Η Μοντικόνε ήταν αυτήν που τελικά πανηγύρισε την πρόκριση στον 3ο προκριματικό, όπου και θα αντιμετωπίσει την Δευτέρα στη Μόσχα, την 19χρονη Ρωσίδα, Βάρβαρα Γκράτσεβα.