Ισπανία: Πουρναρόπουλος και Σακκάς πρωταθλητές στο τουρνουά του Τορεγιό

Στέφανος Πουρναρόπουλος και Γιάννης Σακκάς κατέκτησαν τον τίτλο στο διεθνές τουρνουά U16 στο Τορεγιό επικρατώντας στον τελικό του διπλού των Νο2 του ταμπλό Ζοάο Μοργάδο (Πορτογαλία) και Γιαν Σμρκά (Γερμανία) με 6-4, 6-3.

Οι δύο αθλητές των Μάριου Μιχαληλίδη και Γιώργου Καραγιάννη ολοκλήρωσαν το τουρνουά με 4 νίκες παραχωρώντας μόλις δύο sets (8-2) και games 64-45.

Για τον Σακκά αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος σε τουρνουά U16 μετά από το U14 στην Πεύκη το 2021 και τα δύο σε τουρνουά

U12 σε Πάτρα και Πτολεμαΐδα το 2019.

Αντίθετα ο Πουρναρόπουλος πανηγύρισε έναν ακόμη τίτλο μετά από αυτό στη Θεσσαλονίκη την περασμένη εβδομάδα, ενώ έχει ακόμα 6 (από το 2021) σε επίπεδο διπλών U16.

Για να φτάσουν μέχρι τον τίτλο Πουρναρόπουλος και Σακκάς κέρδισαν στους “16” τους Ισπανούς Φέρμιν Βαρκάλα Λόπεθ και Ερίκ Μαέστρε Γκόμεθ με 4-6, 6-3, 11-9 μετά από ένα δραματικό ματς, ενώ στα προημιτελικά ξεπέρασαν και τους Ιταλούς Κριστιάν Πιτσολάντε και Πιεραντρέα Μαρσέλο Βαλέντε με 6-3, 6-2.

Στον ημιτελικό οι δύο Έλληνες τενίστες χρειάστηκαν τρία sets για να επικρατήσουν των Κολός Κίντσες (Ουγγαρία) και Αρτούρς Ζάγκαρς (Λετονία) με 6-4, 3-6, 10-5.

Τόσο ο Πουρναρόπουλος όσο και ο Σακκάς αγωνίστηκαν και στα μονά με τον Πουρναρόπουλο να κερδίζει στον 1ο γύρο τον Ισπανό Ενρίκ Πουχάδας Μέντα με 6-3, 7-5, αλλά στη συνέχεια να μένει εκτός από τον Ουκρανό Ντμίτρο Βτερκόφσκι με 6-7(6), 6-1, 6-4.

Από τη μεριά του ο Σακκάς ηττήθηκε στον 1ο γύρο από τον Πορτογάλο Ζοάο Μοργάδο με 6-2, 6-4, μένοντας εκτός συνέχειας.

The post Ισπανία: Πουρναρόπουλος και Σακκάς πρωταθλητές στο τουρνουά του Τορεγιό appeared first on Tennis24.