Φιναλίστ στη Χάβρη η εξαιρετική Καλογεροπούλου

Στο 1ο  Διεθνές Open Deaf (για αθλητές και αθλήτριες με προβλήματα στην ακοή) πού έγινε στην στην Χάβρη, συμμετείχε και η Βασιλική Καλογεροπούλου η οποία συνοδευόταν μαζί με τον προπονητής της Γιάννη Ιωαννίδη, head coach του Slice Tennis Club στη Θεσσαλονίκη

Έτσι

ενώ λόγω βαθμολογίας πέρασε χωρίς αγώνα στην πρώτη φάση μετά έπαιξε με την Γαλλίδα  Marine Beney την οποία κέρδισε 6-4, 6-0 , μετά έπαιξε με την φίλη της από τη Σλοβακία Γιάνα Γιανοσίβοκα  όπου υπήρχε πολύ συναίσθημα στο παιχνίδι τους.

Τελικά η Βασιλική επικράτησε με 4-6, 6-4, 6-2 και στον τελικό έπαιξε με την αθλήτρια από την Πολωνία Σάρα Tβαρντοφκα, όπου παρά το εξαιρετικό 1ο set  από την Ελληνίδα τενίστρια στη συνέχεια η Πολωνή κατάφερε να κάνει την ανατροπή κερδίζοντας με 1-6, 6-1, 6-2.

Έτσι έμεινε στην 2η θέση του τουρνουά, όμως το θετικό είναι ότι με τους βαθμούς που πήρε ανέβηκε στην 2η θέση της παγκόσμιας κατάταξης ελπίζοντας για κάτι καλό στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που θα γίνει τον ερχόμενο Σεπτέμβριο στη Χερσόνησο στην Κρήτη.

The post Φιναλίστ στη Χάβρη η εξαιρετική Καλογεροπούλου appeared first on Tennis24.