Ελεγχόμενα ο Μεντβέντεφ – Εκτός NY ο Κύργιος (vid)

Την πρόκριση στο 2ο γύρο του Αμερικανικού Όπεν εξασφάλισε ο Ντανίλ Μεντβέντεφ που μαζί με τους Τσιτσιπά και Ζβέρεφ είναι τα ισχυρά αουτσάιντερ για τον τίτλο, πίσω από τον Θρυλικό Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο 25χρονος Ρώσος, σημείωσε την 200η νίκη καριέρας, επικρατώντας ελεγχόμενα με 6-4, 6-3, 6-1 του Ρισάρ Γκασκέ στο βραδινό πρόγραμμα της πρεμιέρας τη Δευτέρα και θα αντιμετωπίσει τον Ντόμινικ Κέπφερ στη φάση των “64” της κορυφαίας διοργάνωσης.

“Υπήρχαν πολλά παιχνίδια σήμερα για να παρακολουθήσεις αλλά και πολύ υγρασία. Το σκορ δείχνει ότι ήταν εύκολο αλλά δεν ήταν. Στο 3ο

σετ δεν ένιωσα πολύ καλά σωματικά” είπε στην οn-court συνέντευξή του ο Μεντβέντεφ.

Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, είχε παίξει ένα δύσκολο ματς με τον Κέπφερ στην πορεία προς τον πρώτο του τελικό Grand Slam, στο US Open 2019.

“Θυμάμαι ήταν δύσκολο ματς και όλο το στάδιο ήταν υπέρ του. Έπαιξε απίστευτα για ενάμιση σετ” είπε ο Μεντβέντεφ που είχε κερδίσει τον Γερμανό με 3-6, 6-3, 6-2, 7-6(2).

Daniil Medvedev is not playing nice pic.twitter.com/HLeY9xGJgg

US Open Tennis (@usopen) August 31, 2021

Εντυπωσιακός ήταν ο Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκου που μετέτρεψε σε περίπατο το υποτιθέμενο ντέρμπι με τον Νικ Κύργιο.

Ο 33χρονος Ισπανός ήταν βράχος και επιβλήθηκε 6-3, 6-4, 6-0 του αντιπάλου του σε 1 ώρα και 48 λεπτά αγώνα, παίρνοντας το εισιτήριο για το 2ο γύρο όπου τον περίμενε ο Εμίλ Ρουσουβόρι.

Ο Μπαουτίστα Αγκουτ, Νο21 στον κόσμο, έχει φτάσει δύο φορές στον 4ο γύρο του US Open το 2014 και το 2015 και βελτίωσε το ρεκόρ του στο Νεοϋορκέζικο Grand Slam σε 15-8.

Από την άλλη, ο Κύργιος γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα του στο tour, ολοκληρώνοντας το Αμερικάνικο swing με ρεκόρ 1-5.

Ωστόσο, πρόσφερε θέαμα στο Αμερικανικό κοινό…

This man is pure entertainment.@NickKyrgios shows off a casual tweener-drop shot combo. pic.twitter.com/nRPk59VqHo

US OPEN MEN’S SNIGLES DRAW l WOMEN’S SINGLES DRAW l OOP (-7h)

The post Ελεγχόμενα ο Μεντβέντεφ – Εκτός NY ο Κύργιος (vid) appeared first on Tennis24.