Έφτυσε αίμα ο Ρούμπλεφ για την πρόκριση (vids)

Πολύ δύσκολη πρεμιέρα είχε ο Αντρέι Ρούμπλεφ στο Australian Open την Κυριακή, απέναντι στον αρνούμενο να παραδοθεί, Τιάγκο Σέιμποθ Γουάιλντ.

O Ρώσος αν και προηγήθηκε 2-0 σετ, είδε τον αντίπαλό του να μάχεται σαν λιοντάρι, πριν τελικά καταφέρει να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη με 7-5, 6-4, 3-6, 4-6, 7-6(10-6) μετά από 3 ώρες και 45 λεπτά αγώνα στη Margaret Court Arena.

Στον

τελευταίο πόντο που ήρθε με τον 21ο άσο του, ο Ρούμπλεφ έπεσε στο court, έκανε το σταυρό του και έδειξε ανακουφισμένος που απέφυγε το “στραπάτσο” στην πρεμιέρα του πρώτου Major της χρονιάς.

Digging deep

No. 5 seed @AndreyRublev97 prevails in a 7-5 6-4 3-6 4-6 7-6 [10-6] thriller over Seyboth Wild!#AusOpen • #AO2024 • @wwos • @espn • @eurosport • @wowowtennis pic.twitter.com/L0YrqdakeO

— #AusOpen (@AustralianOpen) January 14, 2024

Ο Ρούμπλεφ τελείωσε το ματς με 88 winners, κερδίζοντας το 69% των πόντων του στο φιλέ (34/49) ενώ σημείωσε μόλις 4 breaks σε 23 προσπάθειες, όσα και ο Σέιμποθ Γουάιλντ σε οχτώ break points.

Στο 2ο γύρο, το Νο5 του ταμπλό, περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Γιούμπανκς-Ντάνιελ.

Το εισιτήριο για τη φάση των “64” εξασφάλισε και ο Φαμπιάν Μαροζάν με νίκη 6-1, 2-6, 6-2, 7-5 επί του Μάριν Τσίλιτς με τον Ούγγρο να συναντά τον Φραντσίσκο Τσερούντολο στον επόμενο γύρο.