Χαμένη ευκαιρία… – VIDEO

16:03 8/5/2018 - Πηγή: Tennis24
Mετά από μια σκληρή και αμφίρροπη μονομαχία, ο Στέφανος Τσιτσιπάς “λύγισε” στο τέλος της αναμέτρησης με τον qualifier Ευγένι Ντονσκόι και έχασε την ευκαιρία να διακριθεί στο Madrid Masters

Tην ήττα από το Νο90 της παγκόσμιας κατάταξης, Ευγένι Ντονσκόϊ γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην πρώτη του εμφάνιση στο κυρίως ταμπλό του Mutua Madrid Open.

Ο 19χρονος Έλληνας πρωταθλητής, αγωνίστηκε στο Μαδριλένικο Masters με wild card των διοργανωτών, όμως δεν μπόρεσε

να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα και τις πολλές χαμένες ευκαιρίες για break, χάνοντας με 5-7, 6-4, 7-6(3) μετά από 2 ώρες και 42 λεπτά αγώνα, στο Court 6 των εγκαταστάσεων του Caja Magica.

To No40 του κόσμου, έχασε πολλές ευκαιρίες για break και στα τρία σετ. Συνολικά είχε μόλις ένα κερδισμένο break σε 20 προσπάθειες (!) με τον Ρώσο να “κλέβει” τη νίκη στο tie break του καθοριστικού σετ.

Ο Στέφανος προερχόταν από δύο εξαιρετικά τουρνουά στο χώμα, σε Βαρκελώνη (τελικός) και Εστορίλ (ημιτελικά), ωστόσο δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα επιτυχημένα αποτελέσματα, χάνοντας τη συγκέντρωση και τη ψυχραιμία του στις κρίσιμες τελευταίες στιγμές του ματς με τον Ντονσκόι.

Ο Τσιτσιπάς θα μπορούσε να είχε τελειώσει πολύ νωρίτερα το εναρκτήριο σετ, αφού έχασε 13 συνεχόμενες ευκαιρίες για break, πριν τελικά κάνει το 7-5 με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

Στο 2ο σετ, ο Ντονσκόι πέτυχε το πολυπόθητο break στο 9ο game (5-4) και αφού έσωσε δύο ευκαιρίες του Έλληνα για break back, ισοφάρισε το σκορ.

Δύο ακόμη χαμένες ευκαιρίες του Στέφανου, σημάδεψαν το καθοριστικό σετ της αναμέτρησης με τον Ντονσκόι να μπαίνει πολύ πιο δυνατά στο tie break, διατηρώντας το μεγάλο προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Στο 2ο γύρο, ο qualifier Ρώσος θα αντιμετωπίσει το Νο2 του ταμπλό, Αλεξάντερ Ζβέρεφ ενώ ο Τσιτσιπάς θα έχει χρόνο να προετοιμαστεί καλύτερα για το Masters της Ρώμης που ακολουθεί.

Σε άλλα ματς στο ξεκίνημα της 3ης ημέρας των αγώνων στη Μαδρίτη, ο Ντένις Σαποβάλοφ πέτυχε σπουδαία νίκη με 7-6(5), 4-6, 6-4 επί του Μπενουα Περ ενώ τρία σετ χρειάστηκε και ο Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκουτ για να λυγίσει την αξιόμαχη αντίσταση του Τζάρεντ Ντόναλντσον, με 6-7, 6-4, 6-4 σε δυόμιση ώρες αγώνα.

Τρίτη, 8/5: 1ος γύρος Madrid Masters

Haase (Netherlands) beat Chung (S.Korea) 6-2 6-0

Cuevas (Uruguay) beat Sock (USA) 6-7(5) 6-4 6-0

Donskoy (Russia) beat Tsitsipas (Greece) 5-7 6-4 7-6(3)

Kohlschreiber (Germany) beat Sugita (Japan) 6-4 6-3

L. Mayer (Argentina) beat Fognini (Italy) 6-4 6-3

Agut (Spain) beat Donaldson (USA) 6-7(3) 6-4 6-4

Coric (Croatia) beat Busta (Spain) 6-4 6-2