Χάλασε το πάρτι των Γερμανών ο Μπασιλασβίλι (vid)

18:21 2/5/2021 - Πηγή: Tennis24

Τον 5ο τίτλο της καριέρας του κατέκτησε ο Νικολόζ Μπασιλασβίλι, συνεχίζοντας την εξαιρετική του παράδοση στη Γερμανία.

Ο Γεωργιανός πρωταθλητής, Νο35 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε 6-4, 7-6(5) του πρωτάρη σε τελικό ATP και γηπεδούχου, Ζαν Λενάρντ Στρουφ και ολοκλήρωσε θριαμβευτικά μια δύσκολη εβδομάδα στο BMW Open.

Basilashvili wins it in Munich

The Georgian defeats Struff 6-4

7-6(5) for his fifth career ATP title#BMWOpen pic.twitter.com/2VjJSlp1SY

Tennis TV (@TennisTV) May 2, 2021

“Ήταν πολύ δύσκολο στο τέλος. Δεν είναι εύκολο να παίζεις με τον Ζαν. Είναι μεγάλος μαχητής και σερβίρει πολύ καλά. Είμαι σούπερ ευτυχισμένος. Φαίνεται πως οι συνθήκες στη Γερμανία με ευνοούν. Αυτός είναι ο 5ος μου τίτλος και θα μου δώσει ώθηση για τη συνέχεια” είπε αμέσως μετά ο 29χρονος Μπασιλασβίλι.

Ένα αξιοπρόσεκτο ρεκόρ του Μπασιλασβίλι επί Γερμανικού εδάφους σε χωμάτινο τουρνουά, είναι πως είτε θα αποκλειστεί στον 1ο γύρο, είτε θα κατακτήσει τον τίτλο. Έχει δύο ήττες σε εναρκτήριους γύρους στο Hamburg Open, δύο τίτλους στο ίδιο τουρνουά και τώρα έναν ακόμη τίτλο στο BMW Open του Μονάχου.