Από νωρίς στα δύσκολα ο Νικ! – VIDEO

18:13 3/7/2018 - Πηγή: Tennis24
Ο Νικ Κύργιος συνάντησε τη σθεναρή αντίσταση ενός εξαιρετικού Ντένις Ιστόμιν, ωστόσο, επιβλήθηκε στα τέσσερα σετ του μαχητικού Ουζμπέκου! Φοβερή εμφάνιση έκανε ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ!

Κάθε αρχή και δύσκολη λέει ο σοφός λαός και η πρεμιέρα του Νικ Κύργιου στο φετινό Wimbledon μόνο εύκολη δεν

ήταν!

Ο Ντένις Ιστόμιν δυσκόλεψε πολύ σε όλα τα σετ τον νεαρό Αυστραλό που προερχόταν από την καλύτερη προετοιμασία της καριέρας του πριν το τρίτο Grand Slam της σεζόν.

Ωστόσο, ο Νικ έχασε μεν ένα σετ αλλά τελικά μπόρεσε να πάρει την απαιτητική νίκη με 7-6(3), 7-6(4), 6-7(5), 6-3.

Οπως φαίνεται και από το τελικό σκορ, το ρεσιτάλ των κερδισμένων service games εκατέρωθεν διήρκησε σχεδόν σε όλο το ματς με το μοναδικό break του αγώνα να έρχεται στο προτελευταίο game του ματς, σημείο στο οποίο “κλείδωσε” τη νίκη του ο Κύργιος.

Ωστόσο, δεινοπάθησε μέχρι τότε από έναν πεισματάρη Ιστόμιν που σέρβιρε καλά και “σκότωνε” με αξιοθαύμαστη ψυχραιμία όλες τις “κοντές” μπάλες που του έδινε ο Νικ.

Εδειξε πάντως ο Αυστραλός τα clutch στοιχεία σε αρκετά κομμάτια του αγώνα και εν πολλοίς χάρη σε αυτά προχώρησε στον δεύτερο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει τον Ρόμπιν Χάασε!

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ μπήκε στο φετινό Wimbledon δίχως πολλά ματς στα πόδια του στο γρασίδι, εντούτοις, αυτά που είδαμε στην πρεμιέρα του ήταν πολύ ενθαρρυντικά.

Ο αντίπαλος Τζέιμς Ντάκγουορθ δεν ήταν και ο πιο ενδεικτικός για να δούμε πραγματικά ποια είναι η αγωνιστική κατάσταση του Γερμανού, ωστόσο, έστω και έτσι ο Ζβέρεφ έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση για να αποκλείσει τον Αυστραλό με 7-5, 6-2, 6-0 κάνοντας κανονικό “πάρτι” στα δύο τελευταία σετ!

Ο Κάιλ Εντμουντ, ελέω της απουσίας του Αντι Μάρεϊ, “κουβαλάει” όλο το βάρος των προσδοκιών του Βρετανικού κοινού.

Εκανε την ιδανική αρχή αποκλείοντας στα τρία σετ έναν άλλο Αυστραλό, τον Αλεξ Μπολτ ενώ Τέιλορ Φριτζ και Ντιέγο Σβάρτζμαν μπήκαν πολύ ορεξάτοι στο τουρνουά!

Τρίτη 3/7: 1ος Γύρος Wimbledon-Άνδρες

Del Potro (Argentina) beat Gojowczyk (Germany) 6-3, 6-4, 6-3

F.Lopez (Spain) beat Delbonis (Argentina) 6-3, 6-4, 6-2

Albot (Moldavia) beat Carreno Busta (Spain) 3-6, 6-0, 6-7(5), 6-2, 6-1

Tomic (Australia) beat Hurkacz (Poland) 6-4, 6-2, 7-6(4)

Dzumhur (Bosnia & Herzegovina) beat Merterer (Germany) 6-3, 6-2, 6-4

Vesely (Czech Republic) beat F.Mayer (Germany) 7-6(3), 6-4, 4-6, 6-1

Nishikori (Japan) beat C.Harrison (USA) 6-2, 4-6, 7-6(3), 6-2