Rome Masters: Πέρασε τον Φονίνι ο Ρούνε (vids)

Η παράδοση που θέλει τον Χόλγκερ Ρούνε να βγαίνει νικητής από τους αγώνες κόντρα σε Ιταλούς παίκτες συνεχίστηκε στην Grand Stand Arena της Ρώμης με τον Δανό να επικρατεί του Φάμπιο Φονίνι με 6-4, 6-2 μετά από 76 λεπτά βελτιώνοντας το ρεκόρ του κόντρα σε Ιταλού στο 8-1 με τη μοναδική του ήττα να είναι από τον Ματέο Μπερετίνι στον 2ο γύρο του Indian Wells το 2022.

Keeping his cool

Holger Rune gets through Fabio Fognini – and the Italian

crowd on Grandstand! #IBI23 pic.twitter.com/AV6IG6Qh9s

Tennis TV (@TennisTV) May 14, 2023

Με αυτή τη νίκη ο 20χρονος έφτασε τις 24 τη φετινή σεζόν (24-9) στηριζόμενος στο εξαιρετικό του πρώτο service από το οποίο παραχώρησε μόλις 2 πόντους τελειώνοντας το ματς με 93% (23/25), σβήνοντας τα 3/4 break-point του Φονίνι

Ο Ρούνε σημείωσε 16 winners και υπέπεσε σε 15 αβίαστα λάθη, την ίδια ώρα που ο 35χρονος Ιταλός και Νο130 του κόσμου, είχε 13 winners και 17 αβίαστα λάθη, αλλά και μόλις 50% κερδισμένους πόντους από το πρώτο service (14/28).

Can you believe it? #IBI23 pic.twitter.com/PE4ygibRk7

Το ξεκίνημα του Ρούνε ήταν εντυπωσιακό παίρνοντας προβάδισμα με 5-1 έχοντας σπάσει δύο φορές το service του Φονίνι, ο οποίος κατάφερε στη συνέχεια να πάρει πίσω μόνο το ένα από τα δύο χαμένα service με τον Δανό να κατακτά το 1ο set με 6-4 μετά από 45 λεπτά.

Με το ίδιο ακριβώς τρόπο ξεκίνησε και το 2ο set με τον Ρούνε να βρίσκει δύο break και δύο hold (από 15/30), κάνοντας το 4-0 για να κλείσει λίγο αργότερα το παιχνίδι με 6-2 στην 2η νίκη καριέρας στη Ρώμη στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση.

Things are getting heated already #IBI23 pic.twitter.com/1a8GGw66Rp

Επόμενος αντίπαλος για τον Ρούνε είναι ο Αυστραλός Αλεξέι Πόπιριν, ο οποίος μετά από τον Φελίξ Οζέρ-Αλιασίμ κέρδισε και τον Ρώσο Ρόμαν Σαφιούλιν με 7-5, 7-5.

ROME MASTERS MEN’S SINGLES DRAW | DOUBLES | OPP (-1h)

The post Rome Masters: Πέρασε τον Φονίνι ο Ρούνε (vids) appeared first on Tennis24.