Masters Juniors (U18): Χόλμπαν και Τσέτσου τον τίτλο

Βλαντιμίρ Χόλμπαν (ΟΑ Αθηνών) και Ελένη Τσέτσου (ΑΟΑ Χαϊδαρίου) κατέκτησαν τον τίτλο σε αγόρια και κορίτσια αντίστοιχα στην ηλικιακή κατηγορία U18 στο τουρνουά Masters Juniors που φιλοξενήθηκε αυτό το τριήμερο στις εγκαταστάσεις του Ομίλου Αντισφαίρισης Αθηνών

Ο Χόλμπαν, μετά από έναν τελικό που κρίθηκε στο decider set, επικράτησε του Ανδρέα Μεσσή (ΟΑ Φοίβος Λάρισας) με 5-7, 6-3, 6-1 κατακτώντας τον τίτλο στην κατηγορία.

Για να φτάσει μέχρι εκεί ο αθλητής του ΟΑ Αθηνών, χρειάστηκε να κάνει 3 νίκες σε ισάριθμους αγώνες στον 2ο όμιλο, κερδίζοντας τους Νικόλαο Μπακιρτζή (ΟΑ Αθηνών) με 5-7, 7-5, 6-1, Οδυσσέα Γελαδάρη (ΑΟ Π. Φαλήρου) με 6-3, 6-4 και Νικόλαο Χατζηαβραάμ (ΑΟΑ Πρωταθλητών Καβάλας) με 6-3, 6-0.

Από τη μεριά του ο Μεσσής κέρδισε τους Σταύρο Μαστρογαμβράκη (ΑΟΑ Φιλοθέης) με 6-3, 4-6, 6-4, Στέφανο Πουρναρόπουλο (ΟΑ Θεσσαλονίκης) με 7-5, 6-2, ενώ ηττήθηκε από τον Γιάννη Σακκά (ΑΣ Κολλεγίου Ντερή) με 3-6, 6-4, 6-3 μια ήττα όμως που δεν του στέρησε την πρωτιά από τον 1ο όμιλο και την πρόκριση στον τελικό.

Στα κορίτσια, όπου είχαμε μόνο έναν όμιλο με 5 παίκτριες, νικήτρια αναδείχθηκε η Ελένη Τσέτσου, η οποία κατέκτησε τον τίτλο στην τριπλή ισοβαθμία, αφήνοντας στη 2η θέση την Θεοδώρα Κούσιου (ΟΑ Κουφαλίων) και Μελίνα Ζουμπουλάκη (ΑΟ Κηφισιάς) με τις τρεις τενίστριες να ολοκληρώνουν τον όμιλο από 3 νίκες.

Η νικήτρια Τσέτσου κέρδισε τις Κούσιου με 6-4, 7-6(2), Μαρία Τσιρώνη (ΟΑ Αττικής) με 7-5, 6-2 και Βασιλική Γορανίτη (ΟΑ Πετρούπολης) με 7-5, 6-0, με τη μοναδική της ήττα να προέρχεται από την Ζουμπουλάκη με 6-4, 2-6, 6-1.