6ος τίτλος για Ίσνερ στην Ατλάντα (vid)

09:22 2/8/2021 - Πηγή: Tennis24

Ο Τζον Ίσνερ κατάφερε να πάρει εκδίκηση από τον Μπράντον Νακασίμα για την ήττα στο Λος Κάμπος την προηγούμενη εβδομάδα και να κατακτήσει τον 16ο τίτλο της καριέρας του, διανύοντας το 36ο έτος της ηλικίας του.

Ο πανύψηλος Αμερικανός, επικράτησε δύσκολα 7-6(8), 7-5 του 19χρονου συμπατριώτη του και πανηγύρισε τον πρώτο του τίτλο μετά από δύο χρόνια και συνολικά 6ο στο τουρνουά της Ατλάντα.

“Αυτό το τουρνουά σημαίνει πολλά για την καριέρα μου. Είναι απίστευτα τα όσα έχω ζήσει

εδώ” είπε στην on-court συνέντευξή του ο Ίσνερ.

Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική και αμφίρροπη. Ο Ίσνερ είχε 4 match points την ώρα που ο Νακασίμα σέρβιρε στο 4-5 του 2ου σετ και μετά από λίγο ο νεαρός Αμερικανός είχε δύο ευκαιρίες για break προκειμένου να σερβίρει για να στείλει τον τελικό στο 3ο σετ.

Τελικά, ο πολύπειρος Ίσνερ κατάφερε να κλείσει το ματς μετά από 1 ώρα και 56 λεπτά κατά τα οποία έβγαλε 21 άσους.

O Ίσνερ δεν θα αγωνιστεί αυτή την εβδομάδα στην Ουάσινγκτον σε αντίθεση με τον Νακασίμα που θα γιορτάσει την είσοδό του στο Τοπ100 για πρώτη φορά στην καριέρα του, με wild card που του εδωσαν οι διοργανωτές του Citi Open.