ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΥΡΩΠΗ | Δεν έφτανε ο Καλάθης για τη Λοκομοτίβ

Η Ρίγα επικράτησε με 95-98 της Λοκομοτίβ Κουμπάν στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της VTB League, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Νίκ Καλάθη.

Το παιχνίδι είχε το "χαρακτήρα" του ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του με εξαίρεση ένα ξέσπασμα της Ρίγα λίγο πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου που της έδωσε "αέρα" 6 πόντων (60-66).

Η Λοκομοτίβ κατάφερνε στο 4ο δεκάλεπτο με μεγάλα σουτ να μένει στο παιχνίδι,γεγονός όμως που δεν ήταν αρκετό για να τις δώσει το ροζ φύλλο αγώνα.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κάσπαρς Μπερζίνς με 20π., ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζειμς με 20π. Ο Νικ Καλάθης προσπάθησε αλλά οι 18π. και οι εννιά ασίστ δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του. Ο πρώην πράσινος Αλεξ Μάριτς πέτυχε πέντε πόντους σε 17 λεπτά αγώνα.