ΝΟΤΟΣ | 1ος: Στην δεύτερη παράταση το Γαλάτσι

Το Γαλάτσι έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς το οποίο κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, κατάφερε να φτάσει στην επικράτηση απέναντι στη Νίκη Αμαρουσίου με 101-96.

Ενα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό του Γαλατσίου, εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα και η Νίκη Αμαρουσίου έλυσαν τις διαφορές τους στην δεύτερη παράταση. Η κανονική διάρκεια του ματς έληξε 74-74, με τον Λοϊζο να οδηγεί το Γαλάτσι στην παράταση και στην αμέσως επόμενη επίθεση τον Δέλιο να αστοχεί για τη Νίκη. Ο Γιαούρτογλου οκτώ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της πρώτης παράτασης

έκανε το 85-85, καθώς ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε. Ο Πρίτσος πήρε την προσπάθεια αλλά το τρίποντό του δεν βρήκε στόχο και έτσι το ματς πήγε στην δεύτερη παράταση. Εκεί το Γαλάτσι ανέβασε "στροφές" και κατάφερε να φτάσει στην πολύτιμη νίκη με 101-96.

Οι παίκτες της Ζακύνθου ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας διαφορά επτά πόντων (37-30). Στο δεύτερο μισό του ματς ο Κεραυνός προσπάθησε και μείωσε σε 54-51 στο 38ο λεπτό, αλλά η Ζάκυνθος στα τελευταία δύο λεπτά ανέβασε την απόδοσή της και έφτασε στη νίκη. Πλέον η θέση του Κεραυνού Αιγίου αναφορικά με την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία γίνεται δυσχερέστερη. Από την άλλη πλευρά η Ζάκυνθος πλέει σε πελάγηξ ευτυχίας, καθώς η ομάδα μετά από τη νίκη που πήρε εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή και έτσι θα βρίσκεται στην κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Ο Πόλις Καλλιθέας και ο Εθνικός συνέχισαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους απέναντι στο Κρανίδι και τον Ποσειδώνα Λουτρακίου αντίστοιχα και έτσι η θέση τους στην βαθμολογία παραμένει η ίδια. Σπουδαία νίκη πήρε το Χαλάνδρι από τον Ολυμπιονική και έτσι σε συνδυασμό με τις ήττες του Κρανιδίου, της Καλαμάτας αλλά και του Κεραυνού πέρασε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:
Ζάκυνθος - Κεραυνός Αιγίου 67-56
Αγρίνιο - Καλαμάτα 1980 69-59
Εθνικός - Ποσειδώνας Λουτρακίου 76-59
Κρανίδι - Πόλις Καλλιθέας 55-69
Ολυμπιονίκης - Χαλάνδρι 59-69
Γαλάτσι - Νίκη Αμαρουσίου 101-96 (74-74 κ.α., 84-84 α' παρ.)

ΖΑΚΥΝΘΟΣ - ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ 67-56
Δεκάλεπτα: 17-11, 37-30, 49-39, 67-56
Διαιτητές: Καρακάσης, Λογοθέτης
Ζάκυνθος (Θεοδόσης): Χαλβατζής 13, Τζινόπουλος 8, Χρύσης 8, Κοτσέτας 12, Μπονίκος 19, Ζάγκλας 5, Βαρβαρίγος 2
Κεραυνός Αιγίου(Δεράος): Ζεγκίνογλου 6, Μοσχοβάκης 23, Δαουλάρης 16, Τσεκλένης 3, Λάφης 6, Κορακιανίτης 2

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ 76-59
Δεκάλεπτα: 19-16, 33-25, 52-43, 76-59
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Θεοδωρόπουλος
Εθνικός (Σορώτος): Τραφαλής 3, Φιλίππου 5, Δρακόπουλος 16(2), Λιακόπουλος 3(1), Γιανναλέτσος 19, Φωτόπουλος 23(3), Βαμβακάρης 3, Φραντζής 4, Παπαδημητρίου, Κορακίτης, Τάγαρης, Καρυπίδης
Ποσειδώνας Λουτρακίου (Ρουστένης): Κακκαβάς 16, Κοντόπουλος 4, Σωτηρίου 2, Δανβουνέλης 3(1), Φωτητζόγλου 6, Σκούρας 3(1), Καρακατσάνης 2, Σακελλάρης 10, Πανούσης 13(1)

ΑΓΡΙΝΙΟ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980 69-59
Δεκάλεπτα: 24-15, 31-33, 49-45, 69-59

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Πλιάκας

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Σταυρόπουλος 7 (1), Μπαρούχας 4, Παπαγεωργίου, Μανδαλάκης 15 (2), Γεωργούλας 11, Καλαπανίδαας 9, Λαμπρόπουλος 19 (1), Μπάλλας 4
Καλαμάτα 1980 (Αβδάλας): Φωτεινάκης 4, Λυκούδης 8, Κάτσαρης 14, Βούλγαρης 13, Παπουτσής 2, Κοντόπουλος 6, Πολιτόπουλος, Μπάκας 12

ΚΡΑΝΙΔΙ - ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 55-69

Δεκάλεπτα: 16-15, 31-38, 40-51, 55-69
Διαιτητές: Καμήτσος, Κωνσταντινίδου

Κρανίδι (Καλαϊτζάκης): Θωμάς 1, Γιαννακόπουλος 23 (4), Μιζής, Ευστρατίου Παν. 7, Πουλής 6, Ευστρατίου Πετ. 3 (1), Προσίλης 2, Κοντογιάννης 13

Πόλις Καλλιθέας (Σίμος): Μπογδανίδης 6 (2), Καρυδάκος, Παντελιάδης 15, Καραλής 2, Βελιζιώτης 12 (2τρίπ., 10ριμπ.), Κασπαριάν 9, Λάμπος, Μακρόπουλος 23 (20ριμπ.), Λαζαρακόπουλος, Βαμβακάς 2

ΓΑΛΑΤΣΙ - ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 101-96 (κ.α. 74-74, α' παρ. 85-85)
Δεκάλεπτα: 11-23, 30-38, 46-53, 74-74, 85-85, 101-96
Διαιτητές: Παυλόπουλος, Μαγκουνής
Γαλάτσι (Κουμαράς) : Στεφανής 9(1), Μπαλαμπάνης 9(2), Σπηλιόπουλος 23(1), Πρίτσος 17(2), Κανελλόπουλος, Βαφειάς, Παπαγεωργόπουλος 22, Λοϊζος 9, Λαδικός, Σιδέρης 3
Νίκη Αμαρουσίου (Ραχωβίτσας): Κακαβάς 7(1), Γεωργακόπουλος 9(1), Γαπκιάδης 11, Κοντογιάννης 9, Κυπριτζόγλου 2, Γιαουρτόγλου 14(1), Γιατράκος, Οτουντζίδης 22, Τσεκένης 3, Δέλλιος 19(1)