ΤΣΣΚΑ Μ. | Με σούπερ Κρίστμας στη Γερμανία

Η ΤΣΣΚΑ για ακόμη μία φορά δεν εντυπωσίασε με την εμφάνισή της, αλλά με κορυφαίο τον Ντιόντε Κρίστμας, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 89-97 επί της Μπάμπεργκ για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Η ΤΣΣΚΑ όμως, ανέβασε τον ρυθμό της και πήρε κεφάλι στο σκορ, που το 10' ήταν 24-29.

Στην δεύτερη περίοδο η ρωσική ομάδα πάτησε γκάζι και στο 14' προηγήθηκε με 33-43,

με τρίποντο του Τεόντοσιτς. Η Μπάμπεργκ προσπάθησε στην συνέχεια να αντιδράσει αλλά η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα δεν της το επέτρεψε και στο ημίχρονο έφτασε στο +11 (39-50).

Στην επανάληψη η γερμανική ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της και με μπροστάρηδες τον Νάχμπαρ και τον Γιάκομπεσεν, μείωσαν σιγά σιγά την διαφορά και στο 30' βρίσκονταν στο -3 (64-67).

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μείωσαν εκ νέου σε 66-67 με κάρφωμα του Νέουμαν αλλά η ΤΣΣΚΑ απάντησε άμεσα και στο 33' έκανε το 68-76. Η Μπάμπεργκ δεν τα παράτησε και στο 36' μείωσε σε 76-79. Η ρωσική ομάδα όμως ήταν καλύτερη και τελικά πήρε τη νίκη με 89-97.

Δεκάλεπτα: 24-29, 39-50, 64-67, 89-97