ΤΣΕΝΤΕΒΙΤΑ | Εσπασε το ρόδι!

Την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα, πανηγύρισε η Τσεντεβίτα η οποία επικράτησε της Κάχα Λαμποράλ με 76-69 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, χωρίς να παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές στην απόδοσή τους. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στην δεύτερη περίοδο με την Τσεντεβίτα όμως στα τρία πρώτα λεπτά να παρουσιάζεται καλύτερη και να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων με καλάθι του Αντριτς (29-24) στο 14ο λεπτό. Η Τσεντεβίτα κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο στο +5 (39-34).

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου

οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και μόλις στο 21' προηγήθηκαν με 45-34 μετά από καλάθι του Ράιτ. Η Κάχα όμως έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε σε 45-40 στο 25'. Οι Κροάτες έκαναν αμέσως μετά το 49-40, διαφορά που κράτησαν ως το τέλος της περιόδου (58-46).

Επεισοδιακή ήταν η τέταρτη περίοδος, καθώς ο αγώνας διακόπηκε για αρκετή ώρα εξαιτίας προβλήματος με τα χρονόμετρα. Πάντως η διακοπή δεν επηρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση με 76-69.

Δεκάλεπτα: 24-24, 39-34, 58-46, 76-69