ΣΙΕΝΑ | Πρώτη νίκη με μεγάλη ανατροπή

Η Σιένα για τρία δεκάλεπτα ήταν πίσω στο σκορ αλλά με φοβερή ανατροπή στην τελευταία περίοδο, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 93-90 επί της Σαλόν/Σαονέ και να πανηγύρισει την πρώτη της νίκη στην φετινή διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Σαλόν ήταν αυτή που πήρε από νωρίς προβάδισμα και αφού προηγήθηκε με 0-5 στο 2', όσο κι αν προσπάθησε η Σιένα, το διατήρησε και το αύξησε μέχρι το τέλος της περιόδου (23-30).

Στην δεύτερη περίοδο η Σαλόν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ενώ η Σιένα δεν μπορούσε να την ακολουθήσει. Στο 19' η γαλλική ομάδα βρέθηκε στο +10 (44-54) αλλά η Σιένα δεν το έβαλε κάτω

και στο ημίχρονο μείωσε σε 50-55.

Στην επανάληψη οι ομάδες δεν παρουσίασαν ιδιαίτερες αλλαγές με την Σαλόν να συνεχίζει να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η Σιένα δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να "ανοίξουν" πολύ την διαφορά, στο 28' το σκορ ήταν 69-73 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Σαλόν να προηγείται με 73-75.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σιένα με ένα τρίποντο του Κεμπ πέρασε μπροστά στο σκορ με 76-75 στο 31' και στη συνέχεια με λέι απ του Μος στο 33' έκανε το 81-77. Στο 38' με καλάθι του Ουίλιαμς η Σαλόν ισοφάρισε σε 88-88 και το ματς εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Ο Χάκετ 31" πριν από την λήξη έκανε το 90-88 για τη Σιένα και ο Μπόμπι Μπράουν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 93-90 και "υπέγραψε" την πρώτη νίκη της Σιένα στην φετινή Ευρωλίγκα.

Δεκάλεπτα: 23-30, 50-55, 73-75, 93-90