ΣΙΕΝΑ | Νίκη για Σιένα, πρωτιά για Ολυμπιακό

Τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση πανηγύρισε η Μοντεπάσκι Σιένα, η οποία επιβλήθηκε στην έδρα της με 71-62 της Μπάγερν Μονάχου, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού. Παράλληλα, με τη νίκη των Ιταλών ο Ολυμπιακός "κλείδωσε" την πρώτη θέση του ομίλου και τυπικά.

Με διάθεση να παίξουν γρήγορο μπάσκετ ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, ωστόσο καμία δεν μπορούσε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα (5-5 στο 3’). Χάκετ και Ρότσεστρι είχαν ζεσταθεί για τους γηπεδούχους,

δίνοντας τους προβάδισμα με 13-11 στο 6’. Οι Γερμανοί όμως δεν άφησαν την Σιένα να ανοίξει το ρυθμό και με τρίποντο του Τζέντοβιτς στο 8’ το σκορ εγινε 16-16. Ο Βιτζιάνο όμως 4 δεύτερα πριν το φινάλε είπε την τελευταία λέξη και με τρίποντο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο υπέρ της Μοντεπάσκι (21-18).

Ο Βιτζιάνο ήταν ζεστός και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, στέλνοντας την ομάδα του στο +4 (24-20 στο 11’). Η ομάδα του Πέσιτς άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (26-25 με Ίμπντιχι στο 12’), ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Μπένζινγκ ισοφάρισε σε 28-28. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει τον έλεγχο του αγώνα και με βολές του Ίμπντιχι πέρασαν μπροστά με 28-30. Νέλσον και Χάντερ όμως έβαλαν εκ νέου την ομάδα τους σε θέση οδηγού, γράφοντας το 38-31 στο 18’. Στο 19’ ο Χάκετ έστειλε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (41-31), όμως ο Βαυαροί κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο φινάλε του ημιχρόνου με βολές του Ντιλέινι που έκανε το σκορ 41-34.

Στην επανάληψη η Μπάγερν μπήκε με σκοπό να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και κατάφερε να μειώσει με lay up του Μπράιαντ σε 44-40. Η Σιένα όμως δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να μειώσουν κι άλλο και στο 25’ ο Γκριν έστειλε την ομάδα του στο +9 (49-40). Οι παίκτες του Κρέσπι συνέχισαν να έχουν τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 8 πόντων (52-44).

Ο Όρτνερ έδωσε το έναυσμα στην τέταρτη περίοδο και ο Γκριν τον ακολούθησε και έτσι η διαφορά ανέβαινε για τη Σιένα (58-46 στο 31’). Οι Βαυαροί προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και μείωσαν με τον Ντζέντοβιτς σε 58-51, όμως είχαν τον έλεγχο και με τον Χάκετ έκαναν το 65-54 στο 36’. Ο Νέλσον έδινε πολύτιμες βοήθειες επιθετικά στην ομάδα του και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη στο 37’ όταν και το σκορ έγινε 70-54. Το φινάλε του αγώνα βρήκε τη Σιένα να πανηγυρίζει τη νίκη με σκορ 71-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-34, 52-44, 71-62.

Μοντεπάσκι Σιένα (Κρέσπι): Βιτζιάνο 6, Χάντερ 6, Κούρνοχ, Ρότσεστρι 9(2), Κάρτερ 6(2), Ρες, Όρτνερ 5, Νέλσον 14(2), Χάκετ 15(1, 10 ασίστ), Γκριν 10(2).

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τρούτμαν, Χάμαν, Σάφαρτζικ 5(1), Τόμσον 8, Στάιγκερ 3(1), Μπένζινγκ 3(1), Τζέντοβιτς 10(1), Ντιλέινι 13(2), Ιμπντίχι 6, Τέιλορ 2, Μπράιαντ 12(11 ριμπ.).