ΣΑΛΟΝ | "Ιδρωσε" αλλά τα κατάφερε

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στους Ομίλους της Ευρωλίγκας η Σαλόν καθώς, αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε της Πρόκομ με 81-74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ χωρίς να παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές στην απόδοσή τους. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τη γηπεδούχο Σαλόν να παρουσιάζεται όμως λίγο πιο βελτιωμένη επιθετικά σε σχέση με την πρώτη περίοδο και να διατηρεί μικρό προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου.

Η Σαλόν μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και στο 25' βρέθηκε στο +7 (47-40). Οι Γάλλοι

συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διατηρούσαν το προβάδισμα, με την Πρόκομ όμως να μένει κοντά στο σκορ. Στο 29' όμως η Σαλόν με ένα σερί 5-0 έκανε το 57-48 με το οποίο ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Σαλόν με τους Τσικαμπού και Ρας να την οδηγούν επιθετικά, έφτασε και στο +11 (62-51) στο 32'. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η Σαλόν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και πήρε τελικά τη νίκη με 81-74.

Δεκάλεπτα: 11-12, 33-28, 57-48, 81-74