ΡΕΑΛ Μ. | Παράσταση για ένα ρόλο

Η Ρεάλ επικράτησε άνετα με 93-74 της Αρμάνι Μιλάνο και έκανε το 3 στα 3 παραμένοντας στην κορυφή του Β΄ομίλου.

Η Ρεάλ όπως αναμενόταν ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με 4 πόντους του Νίκολα Μίροτιτς έκανε το 4-0 στο 2΄, με την Αρμάνι όμως να ισοφαρίζει σε 8-8 στο 5΄ με τρίποντο του Μος. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με 25-20 με τον Μίροτιτς να πετυχαίνει 15 πόντους. Η Αρμάνι στο δεύτερο δεκάλεπτο άντεξε μέχρι το 15΄ (30-26), με την Ρεάλ από εκείνο το σημείο και μετά να πατάει το γκάζι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 52-31.

Η ανωτερότητα της Ρεάλ αποτυπώθηκε

πλήρως στο παρκέ και στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες έφτασε το +26 (67-41), με τον Ρούντι Φερνάντεθ με δύο ελεύθερες βολές να κάνει το 73-49 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα όσον αφορά την υπόθεση νίκη, με την Ρεάλ να ρίχνει το ρυθμό του αγώνα και να παίρνει τελικά τη νίκη με 93-74. Κορυφαίος για τους Μαδριλένους ο Νίκολα Μίροτιτς με 19 πόντους εκ των οποίων τους 15 τους πέτυχε στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν για μία ακόμη φορά κορυφαίος για την ομάδα του πετυχαίνοντας 17 πόντους. Ο Γιάννης Μπουρούσης αγωνίστηκε για 19:33 απέναντι στην πρώην ομάδα του έχοντας 4 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74, 86-90 (πρτ.)

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14, Σιμόνοβιτς 7, Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Νέλσον 1, Τζένκινς 17, Σιλμπ 19.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 9, Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 2, Παππάς 24, Ματσιούλις 16.

Διαιτητές: Τολγκά Σαχίν (Ιταλία), Αντόνιο Κοντέ (Ισπανία) και Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία).