ΡΕΑΛ Μ. | "Ιδρωσε" αλλά τα κατάφερε

"Καρδιοχτύπησε" η Ρεάλ αλλά όταν στην τέταρτη περίοδο οι Μαδριλένιοι αποφάσισαν να σοβαρευτούν ανέβασαν ταχύτητα και έτσι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη απέναντι στην Αλμπα με 77-72.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο είχαν τον έλεγχο και έτσι έκλεισαν την περίοδο έχοντας προβάδισμα έξι πόντων (20-14). Η Αλμπά μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 34-33. Η γερμανική ομάδα ανέβασε στροφές μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 48-50. Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι

μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς στο 35ο λεπτό πήραν προβάδισμα δέκα πόντων (66-56). Όμως η Αλμπα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με ένα σερί 0-7 μείωσε σε 75-72, 35 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Ρούντι Φερνάντεθ με μία εύστοχη βολή 17 δεύτερα πριν από τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 77-72 για την Ρεάλ.

Πρώτος σκόρερ των Μαδριλένιων ήταν ο Τζέισι Κάρολ με 16 πόντους και τον ακολούθησαν οι Ρούντι Φερνάντεθ και Νίκολα Μίροτιτς με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την μαχητική Αλμπα ξεχώρισε ο Ντιόν Τόμπσον με 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-14, 34-33, 48-50, 77-72

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Φερνάντεθ 14, Πότσιους 2 , Σουάρεθ 6, Ρέγες 11 , Μίροτιτς 12 (2), Ροντρίγκεθ 2, Χέτσχεϊμερ 7, Μπέγκιτς 4, Κάρολ 16 (4), Γιουλ 2, Σλότερ 1

Άλμπα Βερολίνου (Ομπράντοβιτς): Σούλτζε 3 (1), Σάφαρτζικ 8 (2), Τόμπσον 14 , Μπάιαρς 5 (1), Ντιέντοβιτς 4, Μιράγες 9, Γουντ 11 (2), Φόστερ 7 , Ιντμπίχι 11, Μόρλεϊ