ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Βελιγράδι όπως Μπιλμπάο…

Ο Πανιώνιος δεν τα κατάφερε στην 3η «στροφή» του 12ου Ομίλου του Last 32 του Eurocup, καθώς ηττήθηκε με 84-64 από τον Ερυθρό και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης φαντάζει πολύ δύσκολη.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όπως και στο παιχνίδι (93-62, 14/1) με την Μπιλμπάο, «παραδόθηκε» στο δεύτερο ημίχρονο στους αντιπάλους της, οι οποίοι ζευγάρωσαν τις επιτυχίες τους στην β’ φάση της διοργάνωσης, ενώ ο «Ιστορικός» μέτρησε την τρίτη

του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Το ξεκίνημα του Πανιωνίου στην κατάμεστη σχεδόν από φίλους του Ερυθρού Αστέρα Χάλα Πιονίρ ήταν αρκετά καλό. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης με οδηγό στην επίθεση τον Κέβιν Λάνγκφορντ (σημείωσε 7 πόντους στο α’ δεκάλεπτο) και αναγκάζοντας τους Σέρβους να υποπέσουν σε 6 λάθη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (16-19). Ο Γιάκα Μπλάζιτς στα μισά της δεύτερης περιόδου έδωσε το προβάδισμα (26-25) στον Ερυθρό Αστέρα, ενώ στο 19' το σκορ ήταν 34-35. Οι γηπεδούχοι, όμως, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 39-35, ενω στο 24 ' (50-35) είχαν αυξήσει το σερί τους σε 16-0. Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα ως το τέλος, ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους (82-56 στο 37’ και 84-58 στο 34’:20) κι εντέλει η… μπίλια έκατσε στο 84-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-35, 61-47, 84-64
Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ρέμπιτς, Μπλάζιτς 11, Σιμόνοβιτς 18 (4), Μαριάνοβιτς 10 (11ρ.), Ραντένοβιτς 6 (6ρ.), Κάτιτς 7 (6ρ.), Τέγιτς, Νέλσον 7 (1), Τζένκινς 16 (1), Ντραγκίτσεβιτς 9 (1).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 11 (6ρ.), Ντούβνιακ 7 (1), Κάρτερ 6, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας, Μπατής 7 (2), Σκορδίλης 6, Λάγκφορντ 9, Μισέλ 4, Σίμτσακ 2 (5ρ.), Κυρίτσης 4, Σαλούστρος 2.