ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Ασταμάτητος...

Ο Πανιώνιος έκανε περίπατο στο Αλεξάνδρειο καθώς παρά το καλό τρίτο δεκάλεπτο του Αρη, δεν απειλήθηκε ουσιαστικά, έφτασε εύκολα στη νίκη με 60-82 για την πέμπτη αγωνιστική της Α1 και παρέμεινε αήττητος στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε στο 7' να φτάσει στο +10 (7-17) με καλάθι του Μπούκερ. Ο Αρης προσπάθησε να

αντιδράσει αλλά τα πολλά του λάθη δεν του επέτρεπαν να μειώσει την διαφορά, η οποία στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασε στο +12 (12-24).

Στην δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και με επιμέρους σκορ 0-16 στο 15' ανέβασε την διαφορά στο +28 (12-40)! Ο Αρης προσπάθησε να αντεπιτεθεί αλλά ο Πανιώνιος με οδηγό τον Νίκο Παππά, διατήρησε την διαφορά ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (21-49).

Στην επανάληψη ο Αρης παρουσιάστηκε βελτιωμένος αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 40-58 στο 27' με τρίποντο του Τσακαλέρη, καθώς ο Πανιώνιος παρά το επιμέρους 21-15 του Αρη, ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +22 (42-64).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Πανιώνιο, καθώς παρά την αντίσταση του Αρη, δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή του και πήρε τη νίκη με 60-82 , παραμένοντας αήττητος στην φετινή Α1.

Δεκάλεπτα: 12-24, 21-49, 42-62, 60-82