ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ | Εκανε σεφτέ ο Πανελευσινιακός

Ο Πανελευσινιακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 73-56 του Ηλυσιακού και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πανελεσινιακός και Ηλυσιακός βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 7΄ (11-11), εκεί που με 4 πόντους του Φαγιέ και 2 του Παπαμακάριου η ομάδα της Ελευσίνας προγήθηκε 17-11, με την πρώτη περίοδο να διαμοφώνεται με καλάθι του Ρος (24-16). Ο Ηλυσιακός έσφιξε την άμυνά του και κατάφερε στο 14΄ να μειώσει το σκορ σε 28-27, ωστό οι γηπεδούχοι με ένα σερί 6-0 ξέφυγαν

και πάλι με 34-27. Η ομάδα του Ηλυσιακού και πάλι κατάφερε να μειώσει σε 34-32, όμως ο Πανελευσιανιακός πήγε στα αποδυτήρια κάνοντας ενα 5-0 το οποία διαμόρφωσε το 39-32.

Ο Πανελευσινιακός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα και στην τρίτη περίοδο, καθώς κατάφερε μέσα από την καλή άμυνα να ελέγξει τον ρυθμό τουα αγώνα και να πάρει διαφορά που άγγιξε την μέγιστη τιμή της στο 30΄ (55-42).Ο Ηλυσιακός προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να αλλάξει τα δεδομένα αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται σε θέση οδηγού. Στο 35’ ο Πανελευσινιακός προηγούνταν με 63-48 και παρά τις προσπάθειες του Ηλυσιακού, έφτασε τελικά στη νίκη με 73-58.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 39-32, 55-42, 73-58

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 9 (1), Παπαμακάριος 5 (7 ασίστ), Ράλεϊ-Ρος 13 (3), Δημάκος, Τζόουνς 15 (11 ριμπάουντ), Μαγκουνής 7 (1), Φαγιέ 9 (11 ριμπάουντ), Μελισσαράτος, Τέρνερ 6 (6 ριμπάουντ), Μάντζαρης 9 (7 ριμπάουντ), Αβραμίδης, Χουχούμης

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 6, Αντωνάκης, Σμιθ, Χατζής 4, Ζούμπος, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 14 (8 ριμπάουντ), Βαβάτσικος, Ιωάννου, Τσουγκαράκης 1, Μποντζ 10 (6 ριμπάουντ), Άντσερσον 21 (2)