ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Στο νήμα στην Κίνα

Ο Παναθηναϊκός δεν είναι μόνο η πρώτη ευρωπαϊκή ομάδα που βρέθηκε στην Κίνα, αλλά και πρώτη που επικρατεί επί κινεζικού εδάφους, καθώς νίκησε με 66-67 (17-15, 29-34, 50-51, 66-67) τους Φοσάν ΛογνκΛάιονς.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης, ο οποίος δεν είχε στην διάθεσή του τους Λάσμε, Ματσιούλις, Ούκιτς, Φώτση, Μπράμο και Μυροκεφαλίδη, επέλεξε τους Κάρι, Παππά, Διαμαντίδη, Σανγκ και Μπατίστ για την αρχική πεντάδα. Ο Κινέζος, ο οποίος νωρίτερα είχε απευθύνει ένα σύντομο χαιρετισμό στους

συμπατριώτες του εκ μέρους των νταμπλούχων Ελλάδας, ήταν αυτός που... άνοιξε λογαριασμό στην αναμέτρηση, γράφοντας το 0-2 με κάρφωμα. Μπατίστ και Παππάς έστειλαν το «τριφύλλι» στο +5 (6-11, 6'), ενώ το ίδιο έπραξε και ο Κάρι (10-15, 7'), με τους γηπεδούχους, όμως, να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 17-15.

Η Φοσάν προηγήθηκε με 24-19 στα μισά της δεύτερης περιόδου, με τον Γκιστ, όμως, να αναλαμβάνει δράση (24-28, 18΄) και δια χειρός Μπατίστ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 6 πόντους (24-30, 18΄.20''). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη προηγήθηκε ακόμα και με 8 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου μείωσαν σε 29-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ενώ παρόμοια ήταν η εικόνα και του τέταρτου. Ο Γκιστ έκλεψε τις εντυπώσεις στην τελευταία περίοδο με τέσσερις τάπες και καρφώματα, ενώ το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει χέρια, με τον Παναθηναϊκό, όμως, να παίρνει τη νίκη με 66-67.

Δεκάλεπτα: 17-15, 29-34, 50-51, 66-67
Φοσάν : Λουό Ζι 14, Γιου Μενγκ Ξιουάνγκ 8, Ζιούξου Χανγκ 9, Λιου Ζι Χάο 3, Λιάνγκ Φέι, Ζενγκ Ζαν 18, Ξιου Γκουό Τσανγκ 10.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπατίστ 20, Παππάς 16(2), Σανγκ 4, Γιάνκοβιτς 4, Κάρι 8, Γκιστ 11(1), Διαμαντίδης 2, Αποστολίδης 2, Διαμαντάκος, Χαραλαμπόπουλος, Σκορδίλης, Γκιουζέλης.