ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Πράσινοι κολοσσοί…

Ο Παναθηναϊκός ήταν το φαβορί απέναντι στον Κολοσσό και φρόντισε να το αποδείξει και στο παρκέ του «άδειου» λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, καθώς πήρε τη νίκη με 93-77 στο πλαίσιο της 25ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Α1 έχοντας για κορυφαίους τον Δημήτρη Διαμαντίδη (11π., 10ασ., 3ρ., 6κλ.) και τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη (21π., 7ρ.).

Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» μαζί με τον Τζέιμς Γκιστ ανέλαβαν δράση στο πρώτο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 43-35 παρότι η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά είχε μειώσει ακόμα και στο καλάθι (29-27). Οι «πράσινοι» φρόντισαν στην τρίτη περίοδο να αυξήσουν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο παρότι φλέρταραν 4 φορές με το +20 (82-63, 84-65, 91-72, 93-74), η... ψαλίδα που τους χώριζε από τον Κολοσσό δεν άνοιξε περισσότερο από τους 19 πόντους. Ο Μπαμπαλέ Οσμπι σημείωσε 17 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Δεκάλεπτα: 23-15, 43-35, 68-56, 93-77
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Σχορτσανίτης 21, Μπράμος 12 (4), Ματσιούλις 16 (4), Ούκιτς 9 (1), Λάσμε, Τσαρτσαρής 9, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 11 (1), Μπανκς, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 2, Σκορδίλης 2.
Κολοσσός (Φραγκιάς): Γεωργαλλής, Κουμπούρας 14 (1), Χάτεν 7 (1), Καλαϊτζής 4, Βουγιούκας 2, Καλαμπόκης 11 (1), Κουκουλάς 4, Ματσαμάς, Νάντζφεϊ 5, Λάνγκφορντ 6 (), Κάπελαν 7 (1), Οσμπι 17.