ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Νίκησε και για τον αρχηγό του

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 78-73 της Μάλαγα για την 3η αγωνιστική του Τοp-16 Της Ευρωλίγκα, παρά το γεγονός ότι ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος τραυματίστηκε στο δεξί αστράγαλο, είδε τα τελευταία έξι λεπτά της αναμέτρησης από τον πάγκο.

Κορυφαίοι του "τριφυλλιού" ήταν o Γιόνας Ματσιούλις (14 π., 6 ριμπ.), Τζέιμς Γκιστ (17) που έκανε κόντρα στην παλιά του ομάδα την καλύτεροι εμφάνισή του με τα χρώματα με τον Παναθηναϊκό και ο Μάρκους Μπανκς (14 π.).

Ο Παναθηναϊκός

έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού ενώ δύο φορές προηγήθηκε με 5 πόντους (14-9 στο 4' και 22-17 στο 8'), με τη Μάλαγα, ομως, να μην τον αφήνει να ξεφύγει περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τις λύσεις στην άμυνα του "τριφυλλιού" κι έκλεισαν την περίοδο στο -4 (23-19).

Το δίδυμο Διαμαντιδής-Μπανκς στα γκαρντ έδωσε αρχικά λύσεις στον Παναθηναϊκό. Ο "3D" ανέλαβε τον ρόλο του οργανωτή ενώ ο Αμερικανός γκαρντ εκείνον του "εκτελεστή" - σημείωσε 11 πόντους στο β΄δεκάλεπτο" - και το "τριφύλλι" προηγήθηκε με 33-23 (14'). Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι "πράσινοι" έμειναν για τρία λεπτά άποντοι και η Μάλαγα προηγήθηκε με 33-34 (17'). Ο Παναθηναϊκός, όμως, με εύστοχα τρίποντα των Μπανκς και Ματσιούλις προηγήθηκε εκ νέου και πήγε στα αποδυτήρια στο +2 (39-37), καθώς ο Γκιστ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου φιλοδώρησε τον Πάνκο με μία τάπα.

Τα αμυντικά προβλήματα του "τριφυλλιού" έκαναν την εμφάνισή τους και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μάλιστα, σημείωσε μόλις έναν πόντο στα τελευταία τέσσερα λεπτά της περιόδου, γεγονός που εκμκεταλλεύτηκε η Μάλαγα και με... αιχμή του δόρατός της τον Ερλ Κάλογουεϊ προηγήθηκε με 56-58 (30').

Ο Ζόριτς έκανε το 58-62 για τη Μάλαγα, αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ. Ο Λάσμε με 1/2 βολές και ο Ματσιούλις με σουτ τριών πόντων διαμόρφωσαν το 62-62 (34'), με τον Παναθηναϊκό , όμως, να χάνει στην επόμενη φάση τον Διαμαντίδη, ο οποίος τραυματίστηκε στον αστράγαλο. Γκιστ και Ματσιούλις έπαιξαν και για τον αρχηγό τους και το "τριφύλλι" που εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένο στην άμυνα προηγήθηκεμε 73-64 (38'). Η Μάλαγα απάντησ με σερί 0-7 (73-71, 39'.33''), αλλά το "τριφύλλι" πήρε τη νίκη. Ο Μπανκς με 1/2 έκανε το 74-71 24.8''πριν από την λήξη ενώ ένα δευτερόλεπτο νωρίτερα ο Ούκιτς είχε 0/2. Ο Μπράμος 13'' πριν από την λήξη έκανε το 76-71 με τον ίδιο τρόπο "κλειδώνοντας" τη νίκη για την ομάδα του, καθώς ο Σιμόν είχε αστοχήσει σε τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 23-19, 39-37, 56-58, 78-73
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης):Μπράμος 4, Ματσιούλις 14 (3 τρ., 6ριμπ.), Καπόνο 7 (1), Ούκιτς 4, Λάσμε 7 (9ριμπ.), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 17 (3), Μπανκς 14 (3), Σκορτσανίτης 4.
Μάλαγα (Ρέπεσα): Σιμόν 11 (1), Ουίλιαμς, Λίμα, Πάνκο 11 (1), Βιδάλ 5 (1), Ουρτασούν 8, Κάλογουεϊ 14 (2), Πέροβιτς 4, Βάσκεθ 4, Ζόριτς 11, Ντράγκιτς 5.

*Στο 34' ο Δημήτρης Διαμαντίδης τραυματίστηκε, όταν σε μία διεκδίκηση ενός ριμπάουντ στραβοπάτησε και γύρισε ο αστράγαλός του. O "3D" μάλιστα, φανερά εκνευρισμένος έσκισε την φανέλα του μην μπορώντας να πιστέψει το νέο... χτύπημα της ατυχίας στην πόρτα του.