ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Ματ και στα Ιλίσια

Ο Ολυμπιακός, με τον Ματ Λοτζέσκι να είναι για ακόμη ένα ματς ο κορυφαίος, νίκησε 78-57 τον εξαιρετικά ανταγωνιστικό για 30 λεπτά Ηλυσιακό.

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-2, κατάφερε με μπροστά τον Μπρεντ Πέτγουεϊ να ανατρέψει γρήγορα την καστάσταση και με σερί 14-0 να μπει σε θέση οδηγού. Οι «ερυθρόλευκοι» με πλουραλισμό στην επίθεση τελείωσαν

την πρώτη περίοδο στο +11 (12-23).

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν είχαν την ίδια ενέργεια και την ίδια αποτελεσματικότητα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Λοτζέσκι και Αγραβάνης έδωσαν λύσεις στην επίθεση με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα πάνω από τους δέκα πόντους στο 17' (22-33).

Χατζής και Άντερσον πήραν τον Ηλυσιακό από το χέρι στη συνέχεια και βοήθησαν την παρέα τους να μειώσει σε 25-33 στο 19' με το ημίχρονο να τελειώνει με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα έντεκα πόντων (25-36).

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ο Ηλυσιακός παίζοντας εξαιρετική άμυνα μείωσε σε 34-40 στο 25’ και με τρίποντα των Χατζή και Άντερσον το σκορ έγινε 40-45 στο 27’. Σπανούλης και Σίμονς, όμως, με δικές τους συνεργασίες βοήθησαν τους «ερυθρόλευκους» να προηγηθούν στο τέλος της τρίτης περιόδου με 44-51.
Ο Ματ Λοτζέσκι έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά και πάλι με διψήφια διαφορά (47-58 στο 33), αλλά ο Ηλυσιακός είχε αμέσως την απάντηση για το 50-58, έξι λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, με σερί 7-0 έκαναν το 50-65 στο 36’ και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη με το ματς να λήγει 57-78.

Δεκάλεπτα: 12-23, 25-36, 44-51, 57-78

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 6, Φακoπουλίδης, Αντωνάκης 3 (1), Σμιθ 6 (1τριπ, 4κλεψ), Χατζής 16 (2), Δορκοφίκης 9 (1), Στέφενς 5, Βαβάτσικος, Ιωάννου, Τζουγκαράκης, Μποντζ 4 (9ριμπ), Άντερσον 8 (2τριπ, 5ριμπ).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Λο 7 (1), Ντάνστον 5, Σπανούλης 3 (1τριπ, 10ασ, 3κλεψ), Παπαπέτρου, Σλούκας 5 (1), Σίμονς 9 (8ριμπ), Λοτζέσκι 21 (3τριπ, 8ριμπ, 2ασ), Πρίντεζης 11 (1τριπ), Αγραβάνης 3 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 2.