ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Όπως ξέρει... με ανατροπή

Ο Πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός, νίκησε με 69-61 τη Μάλαγα, επιστρέφοντας από το -12 (26-38) στο 21', για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα κάνοντας θετικό ξεκίνημα.

Οι βιαστικές επιθέσεις των γηπεδούχων στο πρώτο δίλεπτο έδωσαν χώρο για τρεξίματα στη Μάλαγα όπου έφτασε και στο 6-17 στο 6'. Η είσοδος (όπως και στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό) του Κώστα Σλούκα και του Ματ Λοτζέσκι άλλαξαν ελαφρώς τον ρυθμό του αγώνα και το δεκάλεπτο έκλεισε στο

18-22 με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη 2" πριν τη λήξη. Ενώ ο Μπράιαντ Ντάστον φορτώθηκε νωρίς με 2 φάουλ.

"Θολωμένος" ξεκίνησε και τη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός, που ήρθε να τον ξυπνήσει με 2 τρίποντα και μια τάπα ο Μπρεντ Πέτγουεϊ μέσα σε 1,5 λεπτό (5'-6') μειώνοντας σε 24-25. Αλλά το "σερί δεν συνεχίστηκε, καθώς οι γηπεδούχοι συνολικά σκόραραν συνολικά 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο, με ένα δίποντο του Σπανούλη να συμπληρώνει τα τρίποντα του Πέτγουεϊ.

Νωρίτερα, πάτησε παρκέ ο Έισι Λο (11.31") όπου και καταχειροκροτήθηκε.

Ο Ζόραν Ντράγκιτς με 3/3 τρίποντα έχει πληγώσει σε καίριες στιγμές την άμυνα των Πρωταθλητών Ευρώπης, ενώ ο Ντάνστον που δεν έχει μπει στον ρυθμό του ματς, χρεώθηκε και με 3ο φάουλ.

Στην τελευταία φάση πριν το ημίχρονο (26-30), ο Σίμονς έχασε τη μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στη Μάλαγα με τον Κάλογουεϊ να σκοράρει από τα 6.75 και να πάει με το +7 στα αποδυτήρια.

Η Μάλαγα έφτασε στο +12 (26-38 στο 22.35") με τρίποντο στον αιφνιδιασμό αλλά εκεί ξεκίνησε μια μίνι αντεπίθεση των ερυθρόλευκων. Αμέσως απάντησε ο Λοτζέσκι με τρίποντο και ακολούθησαν καλάθια από Πρίντεζη, Ντάνστον και Σλούκα κατεβάζοντας τη διαφορά και πάλι στο -2 (36-38).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα δικό τους 0-7 σε ένα λεπτό (27') και η "καρδάρα" με το γάλα φάνηκε να χύνεται για ακόμα μια φορά. Όμως όχι... Οι Πρίντεζης, Λοτζέσκι και Πέτγουεϊ με τρίποντα συνδυασμό με καλές άμυνες έδειξαν ότι ο Ολυμπιακός δεν τα παρατάει.

Μια εύστοχη βολή του Λοτζέσκι έδωσε την ισοπαλία (45-45) και άλλη μια από τον Ντάνστον, το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0 και δεν την ξαναέχασε μέχρι το τέλος.

Με νέο τρίποντο ο Κώστας Σλούκας στο 34' έδωσε (ξανά) αέρα πέντε πόντων με τον Πλάθα να τα "ψάλει" στους παίκτες του. Δεν απέφερε καρπούς όμως η "κατσάδα", καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά, ευστοχώντας στην επίθεση και παίζοντας δυναμικές άμυνες.

Ένα μίνι-ξύπνημα της Μάλαγα, δεν ανησύχησε τον Ολυμπιακό και μπήκε με το δεξί στην πρώτη φάση της Ευρώλιγκα.

Δεκάλεπτα: 18-22, 26-33, 44-45, 69-61.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ (3), Λο, Ντάνστον 3 (7 ριμπάουντ), Σπανούλης 13 (7 ασίστ), Περπέρογλου 4, Σλούκας 8 (6 ασίστ), Σίμονς 4 (8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 9 (1), Αγραβάνης, Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 12 (3).

Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Κοντέ, Σαμπόνις 2, Βιδάλ 2, Κάλογουεϊ 3 (1), Σουάρεθ 8 (6 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 4, Βάσκεθ 12, Κουζμίνσκας, Ντράγκιτς 12 (3), Χετσχάιμερ 8 (2), Κάνερ-Μέντλεϊ 9 (2), Στίματς 1.

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Βιατόρ (Γαλλία), Γιούρας (Σερβία).