Ολυμπιακοί αγώνες | Ενα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Ισπανούς...

Τι και αν ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο δεν αγωνίστηκε; Η Εθνική ομάδα της Ισπανίας δεν έδειξε να επηρεάζεται από την απουσία του "La bomba" , ανέβασε ρυθμό στην τρίτη περίοδο, είχε τον Πάου Γκασόλ σε τρελά κέφια και έφτασε στη νίκη κόντρα στους Αυστραλούς με 70-82.

Η παρέα του Αλεκς Μάριτς ξεκίνησε φουριόζικα την αναμέτρηση και πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τους Αυστραλούς να προηγούνται με 19-14. Οι Ισπανοί πήραν τα πάνω τους στα μισά της δεύτερης περιόδου και έκλεισαν το ημίχρονο όντας μπροστά με 32-37.

Η Ισπανία έχτισε μια διαφορά

ασφαλείας στην τρίτη περίοδο με τον Πάου Γκασόλ και τον Ρούντι Φερνάντεθ να κάνουν ό,τι θέλουν την άμυνα των αντιπάλων τους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ομοσπονδιακός προπονητής της Ισπανίας, Σέρτζιο Σκαριόλο άφησε τους βασικούς του παίκτες στον πάγκο, οι "φούριας ρόχας" έριξαν τον ρυθμό τους αλλά οι Αυστραλοί δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στο σκορ και η Ισπανία πήρε τη νίκη με 70-82.