ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | "Φουλάρουν" για πέμπτη θέση οι Νέοι

Μία ημέρα μετά τον αποκλεισμό στα ημιτελικά από την Ισπανία, η Εθνική Νέων Ανδρών βρήκε τη δύναμη και στάθηκε στα πόδια της. Επικράτησε με σχετική ευκολία του Μαυροβουνίου, 52-67, και πλέον θα παλέψει για την 5η θέση στο Ευρωμπάσκετ του Ταλίν.

Το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (21/7) την Τουρκία που νίκησε με 70-68 την Λιθουανία, σε μια αναμέτρηση που θα κρίνει την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Εσθονίας.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος της ελληνικής ομάδας ήταν

ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 16 πρόσθεσε ο Δημήτρης Αγραβάνης, μαζί με 7 "σκουπίδια" και 5 κλεψίματα.

Η Εθνική Νέων, με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, προηγήθηκε 10-26 στην πρώτη περίοδο βάζοντας τις βάζεις της νίκης. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 26-37. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Έλληνες παίκτες δεν έχασαν τον έλεγχο και έφτασαν εν τέλει σε μια άνετη επικράτηση, με σκορ 52-67.

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 26-37, 38-56, 52-67.

Μαυροβούνιο: Φάτιτς, Κασαλίτσα, Μούσοβιτς, Ζίζιτς 4 (4 ριμπ.), Βούσοβιτς 10 (2), Βρμπίτσα 4 (4 ριμπ., 4 λάθη), Μουγκόσα 9 (5 ριμπ.), Μίκοβιτς 5 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Μρντακ 4 (5 ριμπ.), Νίκολιτς 10 (5 ριμπ.), Πάβιτς 6 (6 ριμπ.), Λάτκοβιτς.

Ελλάδα: Μποχωρίδης 6 (7 ριμπ.), Λαρεντζάκης, Παπαπέτρου 18 (2 τριπ., 6 ριμπ.), Καραμαλέγκος, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 2 (5 ριμπ.), Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 7 (1 τριπ., 9 ριμπ., 4 λάθη), Μελισσαράτος, Αγραβάνης 16 (2 τριπ., 7 ριμπ., 5 κλεψ.), Καμπερίδης 9 (5 ριμπ.), Γόντικας 9 (2).