ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Εφήβων: Νίκη επί της Ουκρανίας και 11η θέση

Η Εθνική ομάδα των Εφήβων κατέκτησε την 11η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (U18) μετά από ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε της Ουκρανίας με 83-69.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με την Ουκρανία όμως να διατηρεί μικρό προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου.

Η ελληνική ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτίωσε την απόδοσή της και στο 15' πέρασε μπροστά στο σκορ (30-29) και ένα λεπτό αργότερα με καλάθι του Διαμαντή Σλαφτσάκη έκανε το 33-29.

Η Ουκρανοί όμως μείωσαν αμέσως την διαφορά και το ημίχρονο

έληξε με τις ομάδες ισόπαλες 40-40.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου, πήρε "φωτιά" και με τους Σλαφτσάκη, Αγραβάνη και Καλογιαννίδη να πέρνουν την ομάδα από το "χέρι", η Ελλάδα στο 23' βρέθηκε στο +9 (52-43). Η Ουκρανία προσπάθησε να μειώσει την διαφορά αλλά η περίοδος έληξε τελικά 64-55 υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Στην τελευταία περίοδο το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και την Ουκρανία να προσπαθεί να επιστρέψει στο παιχνίδι αλλά... μάταια. Η Ελλάδα πήρε τελικά τη νίκη με 83-69 και κατέκτησε την 11η θέση στην Ευρώπη.

Δεκάλεπτα: 18-20, 40-40, 64-55, 83-69