ΜΙΚΡΕΣ ΕΘΝΙΚΕΣ | Εφηβοι: Αργησαν αλλά τα κατάφεραν!

Με ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, η Εθνική ομάδα των Εφήβων πήρε τη νίκη επί της Δανίας με 55-64 και προκρίθηκε στους "12" του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18.

Η Δανία ξεκίνησε πιο δυναμικά το παιχνίδι και στο 5' βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 15-9. Επειτα όμως η ελληνική ομάδα "ξύπνησε", με καλή άμυνα δεν άφησε τους Δανούς να διευρύνουν την διαφορά και στο τέλος του δεκαλέπτου μείωσε σε 19-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου εμφανίστηκε βελτιωμένη επιθετικά και με επιμέρους σκορ 6-15 ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στο +7 (25-32).

Στην επανάληψη η

ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά αλλά οι Δανοί στο 25' ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και στο 27' κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ σε 41-41 και έπειτα να περάσουν μπροστά με 47-43 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα με δύο τρίποντα του Καραμαλέγκου και του Μήτσιαλου πέρασε πάλι μπροστά στο σκορ (47-49) και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ σχεδόν ως το τέλος της αναμέτρησης αλλά η ελληνική ομάδα πάτησε γκάζι στο τελευταίο λεπτό και επιμέρους σκορ 8-21, πήρε τελικά τη νίκη με 55-64.

Δεκάλεπτα: 19-17, 25-32, 47-43, 55-64