ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ | Η ανατρεπτική Λοκομοτίβ

Τη δεύτερη νίκη της στη φάση του Top-16 σημείωσε η Λοκομοτίβ Κουμπάν, η οποία ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στο ημίχρονο (39-51), για να επικρατήσει της Ζαλγκίρις Κάουνας με 80-75.

Έχοντας τον Σιμόν σε καλή μέρα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Λοκομοτίβ πήρε προβάδισμα στο σκορ (9-6 στο 3’). Από εκείνο το σημείο όμως, η Ζαλγκίρις ανέβασε στροφές και με τον Ντέντμον να πετάει φωτιές έξω από τα 6,75 έχτισε διαφορά στο σκορ (11-17 στο 6’). Οι παίκτες του Πασούτιν μείωσαν προσωρινά με τον Γιασάιτις σε 15-19, όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πόντους από Κούπσας

και Λαβρίνοβιτς, ανοίγοντας εκ νέου τη διαφορά. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε ακόμα καλύτερα για την ομάδα του Στομπέργκας, η οποία με καλάθι του Ντέντμον έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +13 (16-29).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Η Κουμπάν δεν μπορούσε να κατεβάσει τη διαφορά, με τη Ζαλγκίρις να έχει τον έλεγχο και με καλάθι του Γιαφτόκας το σκορ έγινε 21-37 στο 13’. Στα μισά της περιόδου, με μπροστάρη τον Σιμόν η Λοκομοτίβ μείωσε σε 28-37. Γιαφτόκας και Λιπκεβίτσιους είχαν αναλάβει δράση για τους Λιθουανούς, οι οποίοι δεν άφηναν τη Λοκομοτίβ να πλησιάσει στο σκορ (34-46 στο 17’). Λικχοντέι και Μάριτς μείωσαν στο 19’ σε 39-48, όμως το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Ντίμσα, ο οποίος έγραψε το 39-51, το οποίο ήταν και σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η διαφορά παρέμενε ψηλά υπέρ της Ζαλγκίρις, η οποία συνέχισε να έχει τον έλεγχο (44-57 στο 24’). Λίγο αργότερα οι παίκτες του Πασούτιν κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο με Ζουκανένκο και Σιμόν (54-61). Ο ΓΙαφτόκας συνέχισε, ωστόσο να δίνει λύσεις στην ομάδα του επιθετικά και στο 29’ έγραψε το 56-65. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με καλάθι του Μάντας Καλνιέτις, ο οποίος μείωσε σε 58-65.

Τα τρίποντα κράτησαν κοντά στο σκορ τη Λοκομοτίβ, η οποία κατάφερε και μείωσε σε 63-68 με τον Καλνιέτις στο 33’. Στο 34’ ο Τσιζάουσκας έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του για το 65-73. Οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι και με σερί 5-0 στο 37’ μείωσαν σε 72-75 με τον Σίμον. Ο Μπίκοφ ήταν ο κρυφός άσος του Πασούτιν και στο 38’ ισοφάρισε για την ομάδα του, ενώ λίγο αργότερα ο Λικχοντέι έδωσε προβάδισμα με τρίποντο για το 78-75. Οι παίκτες του Πασούτιν κατάφεραν και ολοκλήρωσαν τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με 80-75 της Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 39-51, 58-65, 80-75.

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Πασούτιν): Γκριγκορίεφ 1, Μπράουν 4, Ουίλιαμς, Καλνιετις 9(2 τρ., 7 ασίστ), Μπίκοφ 9, Λικχοντέι 11(3), Γιασάιτις 11(1), Ζούμπκοφ 2, Ζουκανένκο 2, Μάριτς 10, Σιμόν 21(4 τρ., 8 ασίστ).

Ζαλγκίρις Κάουνας (Στομπέργκας): Τσιζάουσκας 5(1), Πότσιους 2, Λιπκεβίτσιους 10(2), Γιανκούνας 8(1), Γιαφτόκας 16, Βετσβάργκας, Μιλάκνις 2, Κούπσας 6, Ντίμσα 3(1), Λαβρίνοβιτς 8(1), Ντέντμον 15(3 τρ., 11 ασίστ).