ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ | Ρεβάνς και πρόκριση για τον Παναθηναϊκό

Η Τζάκι Γέμελος και η Τούλα Καλέντζου μίλησαν στο τέλος και ο Παναθηναϊκός άλωσε τη Βούλα. Οι πράσινες νίκησαν με 57-60 τον Πρωτέα και προκρίθηκαν στο φάιναλ φορ του Κυπελλου, παίρνοντας και τη ρεβάνς για τον περυσινό αποκλεισμό τους στον ημιτελικό στον Βόλο.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό και ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη χάρη σε σερί 0-7 στο

τελευταίο τρίλεπτο (επί μέρους 2-11 στο τελευταίο πεντάλεπτο). Το τρίποντο της Καλέντζου έφερε το ματς στον πόντο (57-56), η Γέμελος έδωσε προβάδισμα με 57-58 στο 38' και έγραψε και το τελικό 57-60 με 2/2 βολές. Ο Πρωτέας ξέμεινε από επιθετικές λύσεις στο πιο καθοριστικό σημείο κι έτσι δεν θα υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στην εκκίνηση του αγώνα και προηγήθηκε με 4-21 στο δεκάλεπτο, αλλά ο Πρωτέας απάντησε στη δεύτερη περίοδο. Με επι μέρους 22-4 προηγήθηκε με 26-25. Στην επανάληψη έγινε μάχη και οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο μέχρι το 37', όμως ο Παναθηναϊκός μίλησε στο τέλος... Η Μπαρμπερίδου είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 4-21, 26-25, 43-45, 57-60
Πρωτέας Βούλας (Δαγλας): Δασκαλοπούλου 17 (1), Λύμουρα 4, Μαγαλιού 5 (1), Νικολοπούλου 17 (1), Φρίμαν 14 (2), Βλάχου , Τετενέ, Μπαρμπερίδου.
Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 13 (1), Γέμελος 21 (3τρ., 11ρ.), Χριστινάκη, Μαγκλάρα 4, Κοσμά 3 (1), Σλούκα 5 (1), Χρονοπούλου 2, Καβάσιλα , Ντέλβα 12.