ΙΤΑΛΙΑ | Σούπερ Κρεμόνα, πάντα πρώτη η Βαρέζε

Την έκπληξη της 24ης αγωνιστικής στο ιταλικό πρωτάθλημα έκανε η Κρεμόνα η οποία επικράτησε της Σάσαρι με το εντυπωσιακό 108-91.

Η Κρεμόνα έδειξε τα "δόντια" της από την αρχή της αναμέτρησης μιας και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με 58-40. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και στο δεύτερο μισό του ματς και έφτασαν έτσι στην άνετη επικράτηση απέναντι στην δεύτερη της βαθμολογίας Σάσαρι. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χρβόγε Πέριτς με 25 πόντους και τον ακολούθησε ο Λούκα Βιτάλι με 20 πόντους. Από την Σάσαρι ξεχώρισε ο Ντρέικ Ντίνερ με 24 πόντους.

Συνεχίζει ακάθεκτη η Βαρέζε μετά την εκτός έδρας νίκη που πέτυχε επί της Ρέτζιο Εμίλια με 74-77. Σε ένα αρκετά κλειστό ματς οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα σημεία και κατάφεραν να επιβληθούν με κορυφαίο παίκτη τους τον Αμερικανό Μπράιαν Ντάστον που πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε επτά ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους ο Ντόνελ Τέιλορ ήτανο πρώτος σκόρερ με 23 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής.