ΙΤΑΛΙΑ | Έμεινε "ζωντανή" με Μπουρούση η Μιλάνο

Η Αρμάνι Μιλάνο δεν επέτρεψε στην Σιένα να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου μέσα στο σπίτι της και επικρατώντας με 88-83, μείωσε την σειρά των ιταλικών τελικών σε 3-1.

Η Σιένα ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο και στην λήξη του βρισκόταν στο +12 (12-24). Η Μιλάνο έκανε την αντεπίθεσή της στην δεύτερη περίοδο και με τον Νίκολο Μέλι να ξεχωρίζει, μείωσε την διαφορά και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με το σκορ να είναι 33-37 υπέρ της Σιένα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 23' βρέθηκε

μπροστά στο σκορ με καλάθι του Αντώνη Φώτση (39-37). Έπειτα την σκυτάλη πήραν ο Στέφανο Μαντσινέλι και ο Γιάννης Μπουρούσης που με 12 και 13 πόντους αντίστοιχα ως το τέλος της περιόδου, έφεραν την Μιλάνο στο +6 (60-54).

Στην τελευταία περίοδο η Μιλάνο έφτασε και στο +10 (77-67) στο 35' με καλάθι του Μπρέμερ. Οι γηπεδούχοι έμειναν συγκεντρωμένοι και τελικά πήραν την νίκη με 88-83 μειώνοντας την σειρά σε 3-1.

Κορυφαίος για την Μιλάνο ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 19 πόντους (7/10 δίποντα, 5/5 βολές) και τον ακολούθησε ο Στέφανο Μαντσινέλι με 17 πόντους. Ο Αντώνης Φώτσης σε 12 λεπτά συμμετοχής είχε 4 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για την Σιένα ξεχώρισαν ο Μπο ΜακΚάλεμπ με 18 πόντους και ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς με 17 πόντους. Ο Νίκος Ζήσης σημείωσε 7 πόντους, μοίρασε 1 ασίστ και μάζεψε 2 ριμπάουντ.