ΙΣΠΑΝΙΑ | Εδειξε τα "δόντια" της η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε την Μπαρτσελόνα, που έμοιαζε υπνωτισμένη, με 85-59 και έφερε την σειρά των ισπανικών τελικών στο 2-1 υπέρ της.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η "βασίλισσα", με χαρακτηριστικό το 21-9 επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου, ήταν ανώτερη αγωνιστικά σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια της αναμέτρησης και στο 35' μάλιστα, βρέθηκε στο +20 (54-34).

Ένα λεπτό νωρίτερα, στο 34' δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ του Νόβιτσα Βελίτσκοβιτς και του Πιτ Μάικλ με τον τελευταίο μάλιστα να χτυπά με μια γροθιά στο πρόσωπο τον Σέρβο φόργουορντ

της Ρεάλ, χωρίς όμως να υποστεί συνέπειες.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να σκοράρουν με καταιγιστικό ρυθμό και έφτασαν στο +26 (62-36) στο 38' αλλά και στο +30 (69-39) ένα λεπτό αργότερα.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για την Ρεάλ που πήρε τελικά τη νίκη με 85-59.