ΙΣΠΑΝΙΑ | Δια χειρός Σέρχι και... arbitros (vids)

Η Ρεάλ έκανε το 1-0 στους τελικούς της ισπανικής λίγκας. Νίκησε με 76-72 έχοντας για παίκτη κλειδί τον Σέρχι Ροντρίγκεθ, αλλά πήρε και το... δώρο από τους διαιτητές 3'' πριν από το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 73-72 υπέρ της.

Ηταν ένα συγκλονιστικό ματς, με την Μπαρτσελόνα να έχει μέχρι το 30' τον απόλυτο έλεγχο. Ο Βίκτορ Σάδα ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο, είχε 4/4 τρίποντα και οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 35-45 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το 31', όταν το σκορ έγινε 50-61 υπέρ της Μπάρτσα με τρίποντο του Ναβάρο. Κάπου εκεί

άρχισε η αντίδραση της Ρεάλ, που ισοφάρισε σε 65-65 στο 37. Η Μπαρτσελόνα δεν πτοήθηκε και έκανε το 65-70 με τον Ναβάρο, αλλά η Ρεάλ με ηγέτη τον Σέρχι επέστρεψε και προηγήθηκε με 73-72. Στα 8'' η Μπάρτσα πήρε και πάλι την κατοχή, η Σάδα έτρεξε προς το καλάθι κι εκεί υπήρξε παρέμβαση παίκτη της Ρεάλ. Οι διαιτητές όχι μόνο δεν έδωσαν το φάουλ, αλλά έδειξαν πως η κατοχή ανήκει στη Ρεάλ, μόλις 3'' πριν από τη λήξη.

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα διαμαρτυρήθηκαν έντονα, υπήρξε ένταση ανάμεσα στους μπασκετμπολίστες των δύο ομάδων και τελικά δόθηκε τεχνική ποινή. Η Ρεάλ είχε 3/4 βολές κι έτσι διαμορφώθηκε το 76-72.

Δεκάλεπτα: 21-14, 35-45, 50-58, 76-72
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ, Φερνάντεθ 14 (0/6τρ., 8ρ., 2ασ.), Σουάρεθ (5ρ.), Ρέγιες 4 (4ρ.), Μίροτιτς 5 (3ρ.), Ροντρίγκεθ 21 (4/7τρ., 4ασ.), Μπέγκιτς 6 (3ρ.), Κάρολ 5 (1/3τρ.), Ντάρντεν, Γιούλ 19 (1/4τρ.), Σλότερ 2 (6ρ.)
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 17 (4/5τρ., 4ρ.), Χουέρτας 10, Ναβάρο 15 (2/4τρ., 4ρ.), Ουάλας, Ινγκλις 3 (1/2τρ., 2ασ.), Μαυροκεφαλίσης 4 (3ρ.), Ραμπασέδα, Ολεσον 9 (1/2τρ., 2ασ.), Λόρμπεκ 8 (3ρ.), Τόμιτς 6 (6ρ., 2ασ.).

Δείτε από το 1:25'' και μετά τη φάση που συζητάει όλη η μπασκετική Ισπανία: