ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ | Πήρε το "θρίλερ" διά χειρός Χατζή

Ο Νίκος Χατζής σημείωσε τρεις καθοριστικούς πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης και χάρισε τη νίκη στον Ηλυσιακό με 82-78 (κ.α. 68-68) απέναντι στην Καβάλα και πλέον η ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη μετρά τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Η Καβάλα είχε τον πρώτο λόγο κατά την διάρκεια της πρώτης περιόδου, καθώς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό, να χτίσουν μια μικρή διαφορά και να προηγηθούν στο τέλος του δεκαλέπτου με

18-24 του Ηλυσιακού. Οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη ανέκαμψαν στην δεύτερη περίοδο και όχι μόνο κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά αλλά και να προηγηθούν με 35-33 στο 16ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους με 43-39.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν αποδοτικό ούτε για τον Ηλυσιακό, ούτε για την Καβάλα καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 12-7, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν την περίοδο με 55-46. Η Καβάλα αντέδρασε στις αρχές της τελευταίας περιόδου, μιας και έτρεξαν ένα σερί 0-7 και έτσι μείωσαν σε 55-53 στο 31ο λεπτό. Οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη άνοιξαν εκ νέου την ψαλίδα και στο 34ο λεπτό ήταν μπροστά με 62-55. Η Καβάλα πέρασε μπροστά με 62-63 στο 36ο λεπτό, αλλά ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με έναν πόντο (64-63) στο 37ο λεπτό. Το "θρίλερ" συνεχίστηκε έως το τέλος, με τον Τέρελ Στόγκλιν να ευστοχεί στο 39ο λεπτό, να κάνει το 68-68 και να οδηγεί το ματς στην παράταση, μιας και στο τελευταίο λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι ομάδες συνέχιζαν να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά ο Παναγιώτης Καυκής με τρεις συνεχόμενους πόντους έβαλε μπροστά τον Ηλυσιακό με 79-76, 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Μιλόσεβιτς μείωσε σε 79-78, αλλά ο Νίκος Χατζής με τρεις συνεχόμενους πόντους (από βολές) διαμόρφωσε το τελικό 82-78 και χάρισε τη νίκη στον Ηλυσιακό.

Δεκάλεπτα: 18-24, 43-39, 55-46, 68-68, 82-78

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής 8, Αράπης 5(1), Αναγκόνιε 6, Αποστολίδης 6, Χατζής 7, Δορκοφίκης, Αντωνάκης 7(1), Κρέπι 2, Γκάρισον 12, Παραγιός, Στόγκλιν 29(1).

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 3, Άρμπετ 18(2), Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος 2, Στεφανίδης 8, Μιλόσεβιτς 7, Μίτροβιτς 16(4), Kρστέβσκι, Κόλεμαν 14, Ατσάρα 10(2).